Sondaż. Donald Tusk liderem opozycji. Podium zamyka poseł Konfederacji

Polacy postrzegają Donalda Tuska jako lidera opozycji - tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research. Prezes Platformy Obywatelskiej pozostawił innych polityków daleko w tyle.
Zobacz wideo Rafał Trzaskowski, Donald Tusk - inauguracja Campusu Polska Przyszłości

SW Research przeprowadziło sondaż dla rp.pl. Badanie wykonane zostało za pośrednictwem portalu on-line między 21 a 22 września tego roku na grupie 800 internautów. Prezes Platformy Obywatelskiej uzyskał znaczącą przewagę nad pozostałymi wskazanymi w badaniu politykami.

KO składa poprawkę do Konstytucji RP. Tusk ogłasza rozpoczęcie pracKO składa poprawkę do Konstytucji RP. Tusk ogłasza rozpoczęcie prac

Sondaż. Kto jest liderem opozycji? Zdaniem większości Polaków to Donald Tusk

Na pytanie "Kto Pani/Pana zdaniem jest liderem opozycji w Polsce" aż 28,8 proc. badanych odpowiedziało, że Donald Tusk. Pozostali politycy uzyskali natomiast zbliżony do siebie wynik, pozostając jednak za zwycięzcą daleko w tyle.

I tak na drugim miejscu uplasował się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO) z 8,4 proc. głosów. Podium zamknął natomiast Krzysztof Bosak z Konfederacji, wiceprezes Ruchu Narodowego, uzyskując 6,3 proc. poparcia.

Nieco mniej, bo 6,1 proc. uzyskał lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Dalej z 2,8 proc. uplasował się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a na końcu przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, który otrzymał 2,5 proc. 4,5 proc. badanych opowiedziało się natomiast za "innym politykiem".

Donald TuskTusk o stanie wyjątkowym w Polsce: Marzenie Kaczyńskiego od zawsze

Sondaż zaufania. Komu ufają Polacy, a komu niekoniecznie?

Z wrześniowego sondażu zaufania, przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu między 17 a 18 września na próbie 1,1 tys. osób metodą CATI wynika, że wśród polityków największym zaufaniem (44,4 proc.) cieszy się prezydent Andrzej Duda. Donald Tusk zajmuje natomiast miejsce szóste (30,5 proc.), po Mateuszu Morawieckim (42,5 proc.), Rafale Trzaskowskim (40,7 proc.), Szymonie Hołowni (35,2 proc.) i Władysławie Kosiniaku-Kamyszu (31,4 proc.). Na 18. miejscu uplasował się Krzysztof Bosak (15,6 proc.), a tuż za nim Włodzimierz Czarzasty (14,8 proc.). 

Najmniejszym zaufaniem badani darzą natomiast Zbigniewa Ziobrę (62,7 proc.) i Przemysława Czarnka (61,9 proc.). Donaldowi Tuskowi nie ufa natomiast 54,9 proc. respondentów.

Więcej o: