Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające stan wyjątkowy. Dzień wcześniej zgodę wyraził Sejm

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy. O jego wydłużeniu zdecydował w czwartek Sejm. Stan wyjątkowy obowiązuje w prawie 200 miejscowościach przy granicy z Białorusią.

Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego, który do Sejmu skierował prezydent Andrzej Duda, został poparty przez posłów podczas czwartkowego wieczornego głosowania. Wcześniej o przedłużenie stanu wyjątkowego do prezydenta zaapelował rząd.

Za przyjęciem wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego głosowało 237 posłów, 179 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Zdjęcie ilustracyjneBiałoruś o "sieci organizatorów nielegalnej imigracji w Polsce"

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał w Sejmie, że to, z czym mamy do czynienia na polsko-białoruskiej granicy, to zjawisko masowej, nielegalnej migracji.

- Dyktator z Mińska chce w ten sposób wziąć odwet za nasze poparcie dla demokratycznych ruchów na Białorusi - mówił szef MSWiA.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz przed głosowaniem zapowiadał, że jego klub będzie przeciwko przedłużeniu stanu wyjątkowego. Zamiar głosowania przeciw tłumaczył "odpowiedzialnością za państwo", "względami bezpieczeństwa Polaków" oraz - jak to określił - "zwykłą ludzką przyzwoitością".

Podczas zadawania pytań posłowie opozycji - Koalicji Obywatelskiej i Lewicy - wielokrotnie prezentowali zdjęcie dziewczynki, którą sfotografowano wraz z innymi dziećmi na terenie placówki Straży Granicznej w Michałowie. Z mównicy wielokrotnie pytali, gdzie są te dzieci.

Zobacz wideo Mariusz Kamiński przemawiał w Sejmie. Opozycja: Gdzie są dzieci?!

Stan wyjątkowy. Andrzej Duda podpisał rozporządzenie

Na początku września wprowadzono stan wyjątkowy na 30 dni w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią, w województwach lubelskim i podlaskim. Jak uzasadniał rząd, była to odpowiedź na gwałtowny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 7 tysięcy prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski. Zdaniem polskich władz, wzrost migrantów jest efektem celowego działania Aleksandra Łukaszenki, wymierzonego w Polskę i Unię Europejską.

Mariusz Kamiński"Niezwykle trudna do przejścia". Kamiński o budowie nowej bariery na granicy

Stan wyjątkowy wiąże się między innymi z ograniczeniami w przemieszczaniu się i odwiedzaniu tych regionów z zewnątrz, w tym z zakazem obecności mediów na miejscu. W obszarze objętym stanem wyjątkowym nie odbywają się imprezy masowe, a każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym musi mieć przy sobie dowód tożsamości.

Zgodnie z polską konstytucją stan wyjątkowy można przedłużyć tylko raz i jedynie na maksymalnie 60 dni.

Więcej o: