KO złożyła poprawkę do Konstytucji RP. Tusk: Chodzi o to, by nie wyprowadzić Polski z UE wbrew Polakom

"Wypowiedzenie umowy międzynarodowej wymaga zgody 2/3 głosów w obecności przynajmniej połowy posłów lub w Senacie zgody większości 2/3 głosów w obecności przynajmniej połowy senatorów" - to poprawka, którą Koalicja Obywatelska złożyła w piątek w Senacie. Inicjatywę zapowiedział wcześniej Donald Tusk.

- Działania rządu PiS-u, jak i wypowiedzi przedstawicieli partii rządzącej, wskazywały niejednokrotnie, że obecność Polski w Unii Europejskiej jest zagrożona. Dziś potrzeba zwykła większość głosów, by Polskę z UE wyprowadzić - powiedział w Senacie szef PO Donald Tusk. Były premier zapowiedział, że jego klub ma  już wszystkie podpisy potrzebne do rozpoczęcia prac nad zmianami w konstytucji dot. umocnienia obecności Polski w UE.

- Intencją jest, aby nie wyprowadzić Polski z UE wbrew Polakom lub przez pomyłkę. Chodzi o to, by Polacy w referendum o tym decydowali, a nie kaprys partii, która ma zaledwie jedna trzecia głosów - mówił.

Zobacz wideo Arłukowicz po konwencji w Płońsku: Widzę silną partię, zdeterminowaną, by chronić ludzi

Trybunał Konstytucyjny znów odroczył rozprawę ws. wyższości Konstytucji nad prawem UE

W czwartek Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył termin rozprawy w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, który dotyczył ustalenia, czy polska Konstytucja stoi ponad prawem unijnym. Rozprawa odroczona została do 7 października.

Trybunał Konstytucyjny TK znów odroczył rozprawę ws. wyższości Konstytucji nad prawem UE

7 października Trybunał Konstytucyjny ma w pełnym składzie i pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej wrócić do rozpatrywania wniosku premiera. Dotyczy on wskazania zasad "rozwiązywania kolizji prawa europejskiego i orzeczeń TSUE z Konstytucją RP".

Poprzednio Julia Przyłębska zarządziła przerwę (do czwartku 30 września do godziny 12:00), wyjaśniając, że "pojawiły się nowe okoliczności i zarzuty. Warto dodać, że TK już kilkukrotnie przesuwał termin rozprawy (jedna z rozpraw była przesuwana na 13 lipca, później 15 lipca i 3 sierpnia).

Więcej o: