W czwartek wieczorem Sejm zadecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy polsko-białoruskiej granicy o kolejne 60 dni. Za tą decyzją zagłosowało 237 posłów. Przeciw było 179 parlamentarzystów, a 31 wstrzymało się od głosu.
Przed głosowaniem odbyła się gorąca debata. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wyraził w imieniu prezydenta "najwyższe uznanie dla wszystkich funkcjonariuszy oraz żołnierzy pełniących służbę na terenie obowiązującego stanu wyjątkowego".
- Za absolutnie niedopuszczalne traktujemy wszelkie prowokacyjne i niebezpieczne działania białoruskich służb wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy mające prowadzić do wywołania incydentów na granicy - oświadczył szef BBN, który dodał, że prezydent z najwyższą powagą podchodzi również do prowadzonych przez polskie służby działań operacyjnych dotyczących analizy zagrożeń, w tym oceny profili migrantów i związanych z tym potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej.
W pewnym momencie do mównicy podszedł poseł Koalicji Obywatelskiej Artur Łącki, który w rękach trzymał zdjęcie dziecka migrantów, które trafiło do Michałowa, ale jego obecny los jest nieznany.
- Dlaczego pozwalacie szczuć psami na te dzieci? Ale was nie ma o co pytać, bo to jest wołanie na puszczy. Pytam się pana prezydenta: niech nam pan powie, gdzie jest to dziecko? Co się z nim stało? Oczekujemy odpowiedzi od pana prezydenta - żądał polityk.
Poseł zszedł z mównicy, skierował się w stronę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha i wrzucił przed niego zdjęcie dziecka. Szef BBN szybkim ruchem strącił je na ziemię. Wtedy poseł Łącki ponownie wrzucił zdjęcie do ławy sejmowej Pawła Solocha. A ten po raz kolejny wyrzucił zdjęcie.
Podczas debaty wystąpił również Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Powtórzył on głównie tezy z konferencji zorganizowanej wraz z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej. Przedstawiono na niej materiały, które - jak poinformowano - pochodzą z telefonów komórkowych zatrzymanych imigrantów i wskazują na ich możliwą działalność terrorystyczną lub powiązania z organizacjami paramilitarnymi.
W jednym z telefonów znaleziono numer osoby, która została aresztowana na terenie jednego z państw UE 22 sierpnia. Wedle baz naszych sojuszników, osoba ta przygotowywała zamach terrorystyczny na terenie UE i jest bojownikiem państwa islamskiego - stwierdził Mariusz Kamiński w Sejmie.
Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią na obszarze części województw lubelskiego i podlaskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu. Teraz, decyzją Sejmu, został przedłużony o 60 dni.
Stan wyjątkowy wiąże się między innymi z ograniczeniami w przemieszczaniu się i odwiedzaniu tych regionów z zewnątrz, w tym z zakazem obecności mediów na miejscu. W obszarze objętym stanem wyjątkowym nie odbywały się imprezy masowe, a każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym musi mieć przy sobie dowód tożsamości. Stan wyjątkowy to odpowiedź na gwałtowny wzrost liczby prób sforsowania polskiej prawie 6 tysięcy prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.