Prawie połowa Polaków krytycznie ocenia rząd i premiera. "Ruch w kierunku dalszej polaryzacji" [SONDAŻ]

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że niemal połowa Polaków źle ocenia rząd Mateusza Morawieckiego. Ocena samego premiera również nie jest najlepsza - niemal połowa Polaków nie jest zadowolona z jego działań.

Centrum Badania Opinii Społecznej we wrześniu przeprowadziło badanie, którego celem było sprawdzenie stosunku Polaków do pracy rządu oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Z sondażu wynika, że ilość głosów krytycznie oceniających działalność rządu nieco wzrosła. 

Zobacz wideo Pochodzący z Somalii aktywista apeluje do rządu: Jeśli nie chcecie wpuścić ich do Polski, pozwólcie chociaż, by ktoś im pomógł

Sondaż. Niemal połowa Polaków krytycznie o rządzie

Podczas wrześniowego badania 34 proc. respondentów uznało się za zwolenników obecnego rządu (w porównaniu z sondażem z sierpnia jest to wzrost o 2 punkty procentowe). Przeciwnicy rządu to z kolei 38 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.). Zdanie obojętne wyraziło 24 proc. (spadek o 1 pkt procentowy) - opisuje "Dziennik Gazeta Prawna" za PAP. 

Ankietowani mieli za zadanie także ocenę wyników działalności rządu premiera Mateusza Morawieckiego. 39 proc. respondentów wyraziło zdanie pozytywne (tyle samo co w badaniu z sierpnia), z kolei złą ocenę rządowi wystawiło aż 49 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.), pozostałe 12 proc. nie miało opinii na ten temat (spadek o 4 pkt proc.). 

Czy polityka obecnego rządu stwarza szanse na poprawę sytuacji gospodarczej? 35 proc. badanych odpowiedziało "tak" (tyle samo co w badaniu przed miesiącem), przeciwne zdanie wyraziło z kolei aż 52 proc. respondentów (również bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu). 13 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie. 

"We wrześniu odnotowaliśmy jedynie niewielki (3 p.p.) wzrost głosów krytycznie oceniających działalność rządu, a także minimalny ruch w kierunku dalszej polaryzacji w stosunku do niego. Najwięcej głosów krytycznych zbiera polityka gospodarcza rządu" - czytamy na profilu Centrum Badania Opinii Społecznej na Twitterze. 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-15 września 2021 roku w ramach procedury mixed-mode (CAPI - wywiad bezpośredni, CATI - wywiad telefoniczny z ankieterem, CAWI - samodzielne wypełnienie ankiety internetowej). Udział w nim wzięło 1218 pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanych z rejestru PESEL. 

Obecny rząd nie cieszy się zaufaniem Polaków

Niedawno sondaż stosunku Polaków do rządu przeprowadził również Kantar. W badaniu, przeprowadzonym od 3 do 8 września na próbie 1008 mieszkańców w wieku 15 i więcej lat, 34 proc. oceniło premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie. Aż 56 proc. miało jednak zdanie przeciwne, a 10 proc. nie miało opinii na temat jego pracy. 

Ocena rządu także nie wypadła najlepiej - uzyskał on 57 proc. ocen negatywnych. 32 proc. ankietowanych miało dobrą opinię na temat pracy Rady Ministrów, a 11 proc. nie wyraziło swojego zdania. 

Więcej o: