Nieoficjalnie. Marek Magierowski zostanie ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych

Dotychczasowy ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski jest coraz bliżej objęcia funkcji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, strona amerykańska udzieliła formalnej akceptacji dla kandydatury polskiego dyplomaty.

Zobacz wideo Gowin uderza w TVP, wcześniej głosował za przyznaniem jej 2 mld zł. „Polityka jest sztuką kompromisów"

Nieoficjalnie. Marek Magierowski zostanie ambasadorem Polski w USA

Według prawa dyplomatycznego, warunkiem nominacji na ambasadora jest uzyskanie agrément, czyli wstępnej akceptacji państwa przyjmującego na objęcie szefostwa placówki dyplomatycznej. Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski ustalił, że taka zgoda została wydana przez amerykański Departament Stanu.

Kolejnym krokiem w procedurze nominacji Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora jest uzyskanie przez niego pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych nie wypowiada się na razie na temat procesu nominacji. Nie wiadomo więc, kiedy wniosek w tej sprawie trafi do Sejmu.

Szefostwo placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie może objąć jeszcze w tym roku. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Wilczka, który był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych od listopada 2016 roku.

Studio TVN24 w siedzibie telewizji TVN. Warszawa, 25 sierpnia 2021"TVN7 nie dostanie koncesji". Obóz PiS znów "pobrzękuje szabelką"

Kariera Marka Magierowskiego. Był m.in. ambasadorem RP w Izraelu i dziennikarzem

W sierpniu tego roku Marek Magierowski powrócił z Izraela do Polski w następstwie kryzysu w relacjach polsko-izraelskich po przyjęciu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Magierowski pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu od czerwca 2018 roku. Wcześniej był podsekretarzem stanu w MSZ (2017-2018) oraz dyrektorem biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy (2015-2017). Przed rozpoczęciem kariery dyplomatycznej pracował jako dziennikarz.

Grzegorz Braun, poseł KonfederacjiGrzegorz Braun po raz kolejny wykluczony z posiedzenia Sejmu.

Więcej o: