Kamiński podsumowuje akcję SMS-ową. Dziesiątki tysięcy wiadomości wysłanych do osób przy granicy

Do wtorku do północy 30941 użytkowników telefonów zagranicznych znajdujących się w obszarze przygranicznym z Białorusią otrzymało SMS-y ostrzegające migrantów przed nielegalnym przekroczeniem granicy - przekazał na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński. Polscy operatorzy komórkowi wysyłają do odbiorców w pasie przygranicznym SMS-y w języku angielskim informujące o zakazie przekraczania polskiej granicy. SMS-y zawierają również apel o powrót do Mińska - stolicy Białorusi.

"Polska granica jest chroniona. Białoruskie władze okłamały cię. Wracaj do Mińska! Nie bierz żadnych tabletek od białoruskich żołnierzy" - tak brzmi treść SMS-a, o którym wspomniał na Twitterze Mariusz Kamiński.

Wiadomość do wtorku do północy dotarła do blisko 31 tys. osób.

Zobacz wideo Czy migranci przetrwają teraz w lesie? Wodziński: To ekstremalne wyzwanie

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

We wtorek Straż Graniczna odnotowała 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z terytorium Białorusi. Jest to najwięcej od początku kryzysu na granicy.

Migranci na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym Uchodźcy na granicy dostają SMS-y od polskiego MSWiA. "Wracaj do Mińska!"

Od 1 września funkcjonariusze podlaskiej Straży Granicznej zatrzymali 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. We wtorek zatrzymano pięć takich osób: obywatela Iraku ze statusem uchodźcy w Niemczech, 2 obywateli Syrii z niemieckimi tytułami pobytowymi, obywatela Ukrainy i obywatela Polski

Na początku września wprowadzono stan wyjątkowy w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w województwie lubelskim i podlaskim. Rząd i prezydent chcą przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni.

Więcej o: