Nieoficjalnie: W środę wniosek Dudy ws. stanu wyjątkowego trafi na Wiejską. Potem szybkie głosowanie

Wszystko wskazuje na to, że podczas tego posiedzenia posłowie zajmą się wnioskiem prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o 60 dni. Ten ma wpłynąć na Wiejską jeszcze w środę po południu - ustaliło radio RMF FM. Jak zapowiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, do głosowania może dojść w czwartek późnym wieczorem.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we wtorek, że zwróci się do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o dwa miesiące. Wprowadzony 2 września stan wyjątkowy pierwotnie miał obowiązywać przez miesiąc.

Polityk zadeklarował, że zwróci się z tym wnioskiem do parlamentu, gdy dokument z Rady Ministrów trafi na jego biurko. Jak tłumaczył, dłuższy stan wyjątkowy będzie potrzebny wojsku i Straży Granicznej, by skutecznie wykonywali swoje zadania.

Zobacz wideo Prof. Dudek: PiS miał zadyszkę sondażową. Postanowił podgrzać atmosferę (wypowiedź z 3 września)

Stan wyjątkowy. Sejm o wniosku prezydenta

Jak podaje Rmf24.pl na podstawie doniesień PAP, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zadeklarował, że jeśli wniosek Andrzej Dudy wpłynie w środę, będzie procedowany tego samego dnia po południu. Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, "jeszcze w środę po południu dokument podpisany przez Andrzeja Dudę trafi na Wiejską".

Z kolei z informacji przekazanych przez przewodniczącego klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego wynika, że do głosowania nad wnioskiem prezydenta może dojść w czwartek o godz. 23.

Stan wyjątkowy. Zdjęcie ilustracyjneStan wyjątkowy. Ponad połowa Polaków za jego utrzymaniem [SONDAŻ]

Stan wyjątkowy na początku września wprowadzono w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w województwie lubelskim i podlaskim. Wiąże się on między innymi z ograniczeniami w przemieszczaniu się i odwiedzaniu tych regionów z zewnątrz, w tym z zakazem obecności mediów na miejscu. W obszarze objętym stanem wyjątkowym nie odbywały się imprezy masowe, a każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym musi mieć przy sobie dowód tożsamości.

Więcej o: