Tusk: Stajemy się państwem permanentnego stanu wyjątkowego. Marzenie Kaczyńskiego od zawsze

Rząd we wtorek złożył wniosek do prezydenta ws. przedłużenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Andrzej Duda poinformował już, że przychyli się do wniosku Rady Ministrów. Decyzję tę skomentował były premier Donald Tusk. "Stajemy się państwem permanentnego stanu wyjątkowego. Marzenie Kaczyńskiego od zawsze" - napisał.

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego przy polsko-białoruskiej granicy o 60 dni, co spotkało się z krytycznymi komentarzami wielu polityków opozycji. Wśród nich znalazł się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

"Krok po kroku stajemy się państwem permanentnego stanu wyjątkowego. Marzenie Kaczyńskiego od zawsze" - napisał na Twitterze.

We wtorek wieczorem Andrzej Duda poinformował, że przychyli się do wniosku Rady Ministrów w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego. - Wydaje się, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres kolejnych 60 dni będzie uzasadnione - powiedział.

Zobacz wideo Aktywiści domagają się reakcji rządu. "Inaczej po stanie wyjątkowym na granicy zastaniemy masowy grób"

- Wielokrotnie już nasze służby zdobywały dowody na to, że służby białoruskie wypychają na granicę migrantów. W związku z tą sytuacją miesiąc temu wprowadziliśmy w pasie przygranicznym stan wyjątkowy, aby służby mogły realizować swoje zadania bez przeszkód - powiedział Andrzej Duda po rozmowach z przedstawicielami rządu i służb.

"Polityczne happeningi przy polskiej granicy"

Prezydent stwierdził, że przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na przygranicznych terenach dochodziło do "politycznych happeningów". - To bardzo przeszkadzało w wykonywaniu zadań wojsku i Straży Granicznej, dezorientowało mieszkańców - mówił. - Rząd wystąpił do mnie z wnioskiem, aby przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 60 dni - dodał na konferencji.

Narada w BBNDuda przychyli się do wniosku rządu ws. przedłużenia stanu wyjątkowego

Duda poinformował, że podczas spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przedstawiciele służb i właściwych resortów zdali mu relację na temat sytuacji na granicy. - Presja na granicę wzrasta. Jak poinformował pan generał Praga (szef Straży Granicznej - red.) dzisiaj do godziny 17 były 374 udaremnione próby przekroczenia naszej granicy. To pokazuje, jaka jest presja i jaka jest skuteczność - powiedział prezydent. - Wydaje się, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres kolejnych 60 dni będzie uzasadnione - powiedział.

Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu, i na nie dłużej niż 60 dni.

W poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.

Więcej o: