Kamiński unika spotkania z unijną komisarz? "Intensywnie pracujemy, aby doszło do spotkania"

W czwartek po 18.00 unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson spotka się w Warszawie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Rozmowa będzie dotyczyć sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej informowano, że unijna komisarz od ubiegłego czwartku próbuje skontaktować się z ministrem Mariuszem Kamińskim.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz poinformował, że KE od 6 dni kontaktuje się zarówno z polskim przedstawicielstwem przy Unii Europejskiej w Brukseli, jak i z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu zorganizowania rozmowy i spotkania. Tematem ma być sytuacja przy polsko-białoruskiej granicy i przedłużenie stanu wyjątkowego. 

W czwartek unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson ma przyjechać do Warszawy. Do jej przyjazdu w dalszym ciągu nie odniosło się MSWiA. Minister Kamiński jeszcze w poniedziałek twierdził, że nie ma prób kontaktu ze strony unijnej komisarz.

"Komisarz Ylva Johansson będzie we czwartek w Warszawie. Intensywnie pracujemy, żeby przy tej okazji doszło do spotkania z polskim ministrem spraw wewnętrznych" – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej, jak podaje RMF24.

Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz: Polexit się toczy

Johansson uważa, że ochrona granic nie może odbywać się kosztem ludzkiego życia i zdrowia. W jej ocenie działania polskiego rządu są "nieprzejrzyste". Apeluje również o dopuszczenie do granicy Frontexu, czyli "unijnej straży granicznej", która już skutecznie wspiera Litwę i Łotwę na granicy z Białorusią -  informuje RMF.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. W tej sprawie rząd zwrócił się już do prezydenta. 

We wtorek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem rozmowy była sytuacja na granicy i możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego. - Decyzja prezydenta zapadnie do piątku - powiedział.

Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu, i na nie dłużej niż 60 dni.

Więcej o: