Pilne spotkanie u prezydenta ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

We wtorek o 17:00 prezydent Andrzej Duda spotka się z szefami ministerstwa obrony narodowej, ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, kancelarii prezydenta, kancelarii premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Straży Granicznej w sprawie sytuacji bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej. Po spotkaniu planowana jest wypowiedź prezydenta.

Jak podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent zapowiedział swoje wystąpienie o godzinie 18.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. W tej sprawie rząd zwrócił się do prezydenta z prośbą o rozpatrzenie tej propozycji. Andrzej Duda ma podjąć decyzję do piątku.

Posiedzenie Sejmu (zdjęcie ilustracyjne)Rząd zadecydował ws. przedłużenia stanu wyjątkowego. Jest wniosek do prezydenta

We wtorek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem rozmowy była sytuacja na granicy i możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego. - Decyzja prezydenta zapadnie do piątku - powiedział.

Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu, i na nie dłużej niż 60 dni.

Zdjęcie ilustracyjne21 medyków chce pomóc migrantom przy granicy. Stanowcza odpowiedź z MSWiA

Prawie 10 tysięcy prób przekroczenia granicy

Stan wyjątkowy w trzykilometrowym przygranicznym pasie z Białorusią wprowadził 2 września prezydent na wniosek Rady Ministrów. Sejm nie uchylił prezydenckiego rozporządzenia. Stan wyjątkowy wprowadzono na 30 dni, obejmuje on 183 miejscowości położone w województwach podlaskim i lubelskim.

Polski rząd argumentuje, że białoruski reżim prowadzi wojnę hybrydową, sprowadzając na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej migrantów z państw Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki.

Wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.

Więcej o: