Pilne spotkanie u prezydenta ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

We wtorek o 17:00 prezydent Andrzej Duda spotka się z szefami ministerstwa obrony narodowej, ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, kancelarii prezydenta, kancelarii premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Straży Granicznej w sprawie sytuacji bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej. Po spotkaniu planowana jest wypowiedź prezydenta.

Jak podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent zapowiedział swoje wystąpienie o godzinie 18.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. W tej sprawie rząd zwrócił się do prezydenta z prośbą o rozpatrzenie tej propozycji. Andrzej Duda ma podjąć decyzję do piątku.

We wtorek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem rozmowy była sytuacja na granicy i możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego. - Decyzja prezydenta zapadnie do piątku - powiedział.

Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu, i na nie dłużej niż 60 dni.

Prawie 10 tysięcy prób przekroczenia granicy

Stan wyjątkowy w trzykilometrowym przygranicznym pasie z Białorusią wprowadził 2 września prezydent na wniosek Rady Ministrów. Sejm nie uchylił prezydenckiego rozporządzenia. Stan wyjątkowy wprowadzono na 30 dni, obejmuje on 183 miejscowości położone w województwach podlaskim i lubelskim.

Polski rząd argumentuje, że białoruski reżim prowadzi wojnę hybrydową, sprowadzając na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej migrantów z państw Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki.

Wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.

Więcej o: