- Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - przekazał w czasie konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Wniosek jeszcze we wtorek trafi do podpisu prezydenta.
Rzecznik rządu zaznaczył, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. - Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej - powiedział Müller.
We wtorek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem rozmowy była sytuacja na granicy i możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego. - Decyzja prezydenta zapadnie do piątku - powiedział.
Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu, i na nie dłużej niż 60 dni.
Stan wyjątkowy w trzykilometrowym przygranicznym pasie z Białorusią wprowadził 2 września prezydent na wniosek Rady Ministrów. Sejm nie uchylił prezydenckiego rozporządzenia. Stan wyjątkowy wprowadzono na 30 dni, obejmuje on 183 miejscowości położone w województwach podlaskim i lubelskim.
Polski rząd argumentuje, że białoruski reżim prowadzi wojnę hybrydową, sprowadzając na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej migrantów z państw Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki.
Wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.