Rząd zadecydował ws. przedłużenia stanu wyjątkowego. Jest wniosek do prezydenta

Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni. W tej sprawie rząd zwrócił się do prezydenta z prośbą o rozpatrzenie tej propozycji. Andrzej Duda ma podjąć decyzję do piątku.

- Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - przekazał w czasie konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Wniosek jeszcze we wtorek trafi do podpisu prezydenta.

Rzecznik rządu zaznaczył, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. - Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej - powiedział Müller.

We wtorek rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem rozmowy była sytuacja na granicy i możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego. - Decyzja prezydenta zapadnie do piątku - powiedział.

Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu, i na nie dłużej niż 60 dni.

Zobacz wideo Aktywiści domagają się reakcji rządu. "Inaczej po stanie wyjątkowym na granicy zastaniemy masowy grób"

Prawie 10 tysięcy prób przekroczenia granicy

Stan wyjątkowy w trzykilometrowym przygranicznym pasie z Białorusią wprowadził 2 września prezydent na wniosek Rady Ministrów. Sejm nie uchylił prezydenckiego rozporządzenia. Stan wyjątkowy wprowadzono na 30 dni, obejmuje on 183 miejscowości położone w województwach podlaskim i lubelskim.

Polski rząd argumentuje, że białoruski reżim prowadzi wojnę hybrydową, sprowadzając na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej migrantów z państw Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki.

Zdjęcie ilustracyjne21 medyków chce pomóc migrantom przy granicy. Stanowcza odpowiedź z MSWiA

Wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.

Więcej o: