Stan wyjątkowy zostanie przedłużony? Terlecki jest za. Prezydent podejmie decyzję do piątku

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim we wtorek przed posiedzeniem rządu w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej. Prezydent ma podjąć decyzję do piątku. Według wicemarszałka Ryszarda Terleckiego sytuacja na granicy jest coraz poważniejsza, co jest przesłanką do przedłużenia stanu wyjątkowego.

Prezydent Andrzej Duda konsultuje z rządem przedłużenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Przed południem prezydent spotkał się w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim. - Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję do piątku - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Zobacz wideo Pochodzący z Somalii aktywista apeluje do rządu: Jeśli nie chcecie wpuścić ich do Polski, pozwólcie chociaż, by ktoś im pomógł

Spotkanie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego 

- To było pierwsze spotkanie w tej sprawie, teraz trwa Rada Ministrów, która podejmie decyzję. Wielu przedstawicieli rządu, w tym premier, podkreślili wolę przedłużenia tego stanu. To są pierwsze z konsultacji, które będą przeprowadzane w tej sprawie - powiedział Polskiemu Radiu szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Jak wyjaśnił, wniosek szefa MSWiA o przedłużenie stanu wyjątkowego zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów. - Potem zostanie przekazany prezydentowi, potem prezydent musi poinformować marszałek Sejmu, bo taka jest konstrukcja konstytucyjna, że Sejm musi się wypowiedzieć przed rozporządzeniem pana prezydenta. W tym trybie decyzje zostaną podjęte - dodał prezydencki minister. Jak poinformował, kolejne spotkania konsultacyjne mogą się odbyć jeszcze dziś.

Zaczątki 'płotu Błaszczaka' - zasieki z drutu kolczastego nas granicy polsko-białoruskiej. Usnarz Górny, 24 sierpnia 2021Przydacz: Prowadzimy rozmowy, ale strona białoruska zachowuje się destrukcyjnie

Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu, i na nie dłużej niż 60 dni.

Stan wyjątkowy w trzykilometrowym przygranicznym pasie z Białorusią wprowadził 2 września prezydent na wniosek Rady Ministrów. Sejm nie uchylił prezydenckiego rozporządzenia. Stan wyjątkowy wprowadzono na 30 dni, obejmuje on 183 miejscowości położone w województwach podlaskim i lubelskim.

Polski rząd argumentuje, że białoruski reżim prowadzi wojnę hybrydową, sprowadzając na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej migrantów z państw Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki.

Ryszard Terlecki: Sytuacja na granicy jest coraz poważniejsza

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że podczas wtorkowego posiedzenia będzie rekomendował Radzie Ministrów przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka: Jest jasne, że Polska nie rozmieszcza wojsk przeciwko Niemcom

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział, że sytuacja na wschodniej granicy jest coraz poważniejsza. I to - powiedział dziennikarzom - nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy. - To jest bardzo trudna sytuacja. Są oczywiście nieszczęśliwi ludzie, którym Białorusini wmówili, że będą mogli bezpiecznie przekroczyć granicę i oni są ofiarami tej operacji, ale są też ludzie, którzy w jakiś sposób celowo są przerzucani do Polski i temu trzeba przeciwdziałać - powiedział.

Wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.

Więcej o: