PiS na prowadzeniu, Koalicja Obywatelska w dół. "Efekt Tuska" już nie działa? [SONDAŻ]

Zgodnie z najnowszym sondażem przeprowadzonym dla "Rzeczpospolitej" przez IBRiS Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje się na pozycji lidera. Ze spadkiem mierzy się natomiast Koalicja Obywatelska. Jak podkreśla dziennik, "efekt Tuska" w ostatnim czasie widocznie osłabł.

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 24-25 września przeprowadził sondaż preferencji politycznych. "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?" - na takie pytanie musieli odpowiedzieć ankietowani. Wyniki badania nie przyniosły wielkich niespodzianek, choć w ostatnim czasie na scenie politycznej sporo się działo

Zobacz wideo Radosław Sikorski: UE stosuje wobec Polski te same kryteria, jakie stosuje wobec innych krajów

Sondaż. PiS utrzymuje się na pozycji lidera, KO spada 

Prawo i Sprawiedliwość niezmiennie utrzymuje się na pierwszym miejscu - oddanie głosu na partię rządzącą zadeklarowało 34 proc. badanych. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym na przełomie lipca i sierpnia poparcie zwiększyło się o 0,4 punktu procentowego. Według szefa IBRiS Marcina Dumy ten nieznaczny wzrost poparcia PiS przynósł temat uchodźców, lecz jego zdaniem jest on już "wyczerpany". Powodem miałoby być wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej i wycofanie mediów z tych terenów. 

Koalicja Obywatelska ma się natomiast nieco gorzej. Oddanie swojego głosu na klub zadeklarowało 23 proc. ankietowanych. W porównaniu z poprzednim badaniem jest to spadek aż o 4 punkty procentowe. Jak zaznacza "Rzeczpospolita", w czasie przeprowadzania lipcowo-sierpniowego sondażu w dużym stopniu działał jeszcze "efekt Tuska" po jego powrocie na polską scenę polityczną, co doprowadziło do znacznego wzrostu w notowaniach. Obecnie jednak nastroje zdają się ustabilizować. 

Tomasz Siemoniak w 'Kropce nad i' Olejnik dała Siemoniakowi kulę dyskotekową. "Pan się lubi bawić"

Według szefa IBRiS powodem lipcowego wzrostu mogło być przyciągnięcie przez partię osób niezdecydowanych. We wrześniu ich odsetek wyniósł bowiem 13 proc., z kolei pod koniec lipca było to 9 proc. (wzrost o 4 pkt procentowe). 

W przypadku Polski 2050 Szymona Hołowni wielkich zmian nie ma. We wrześniu 12 proc. badanych wyraziło gotowość do oddania głosu na partię byłego dziennikarza. W porównaniu z poprzednim badaniem to wzrost o 1 punkt procentowy. Lewica w najnowszym badaniu odnotowała poparcie na poziomie 7 proc. (spadek o 2 pkt proc.), na Konfederację natomiast zagłosowałoby 6 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy). Z kolei Koalicja Polska bez zmian może liczyć na 5 proc. głosów. 

Badanie preferencji partyjnych zostało przeprowadzone przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 24-25 września 2021 r. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa 1100 respondentów. 

PiS bez zmian na prowadzeniu 

Niedawno sondaż preferencji politycznych przeprowadziła również pracownia United Surveys dla Wirtualnej Polski. W tym przypadku Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje się na pozycji lidera z poparciem 36,5 proc. badanych. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć z kolei na 23 proc. głosów. 

Konferencja po poniedziałkowych negocjacjach ws. Turowa Bez przełomu w sprawie Turowa. Kurtyka: Zależy nam, żeby przyspieszyć rozmowy

Podium zamyka ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, na które zagłosowałoby 11,6 proc. obywateli. W przypadku Konfederacji poparcie wyniosłoby 7,1 proc., Lewica może liczyć na 6,4 proc. głosów, natomiast PSL wszedłby do Sejmu z 5,3 proc. głosów. Grupa osób niezdecydowanych to 11 proc. 

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 24 września 2021 roku metodą telefonicznych wywiadów wspomaganych komputerowo (CATI). W badaniu udział wzięła reprezentatywna próba 1000 osób.

Więcej o: