Telewizja Fox News wyemitowała wywiad z Dudą. "Rozpowszechnia się na temat Polski wiele kłamstw"

Amerykańska telewizja Fox News w nocy z poniedziałku na wtorek wyemitowała fragmenty wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą. Polityk twierdził, że w Polsce przestrzegana jest praworządność, a niektórzy przedstawiciele opozycji rozpowszechniają kłamstwa na temat sytuacji w kraju.

W wywiadzie dla konserwatywnego publicysty Tuckera Carlsona polski prezydent mówił też o sprzeciwie wobec przymusowej relokacji migrantów i o realizowanych przez obecny rząd programach społecznych.

Rozmowa była zarejestrowana w ubiegły piątek przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na sesji ONZ w Nowym Jorku, Tucker Carlson przypomniał słowa Joe Bidena z kampanii wyborczej, że "Polska zmierza w kierunku autorytaryzmu". Według tłumaczenia telewizji Fox News prezydent Duda (który mówił po polsku) określił tego typu oceny mianem "godnych ubolewania".

- Rozpowszechnia się wiele kłamstw na temat Polski. Przede wszystkim, to, co niektórzy przedstawiciele opozycji mówią na temat obecnego rządu jest całkowicie nieprawdziwe - miał powiedzieć polski prezydent, dodając, że opozycja rozpowszechnia nieprawdę na temat sytuacji w Polsce, ponieważ nie jest w stanie wygrać wyborów.

Zobacz wideo Radosław Sikorski: UE stosuje wobec Polski te same kryteria, jakie stosuje wobec innych krajów

Andrzej Duda: Opowiadam się za życiem

Prezydent Andrzej Duda przekonywał, że Polacy są zadowoleni z obecnego rządu, ponieważ dba o ich interesy i dotrzymuje wyborczych obietnic. Polityk mówił też, że zgodnie z polską konstytucją małżeństwo jest związkiem kobiety oraz mężczyzny i że tak rozumiana rodzina otrzymała poważne wsparcie w postaci programów społecznych takich jak Rodzina 500 Plus. Prezydent określił swoje poglądy jako dość konserwatywne.

- Jestem chrześcijaninem, praktykującym chrześcijaninem. Modlę się i tego się nie wstydzę. Rodzina jest dla mnie bezcenna. Opowiadam się za życiem, bronię życia - mówił Andrzej Duda w przetłumaczonej na angielski wersji.

Pytany o sprzeciw wobec programu relokacji uchodźców w 2015 roku, prezydent powiedział, że polski rząd wyraźnie stwierdził, że zaakceptuje każdego, kto szuka pomocy lub wparcia, szczególnie uchodźców uciekających przed wojną, ale nie zgadzał się na zmuszanie ich do przyjazdu i pozostania w Polsce.

W wieczornym programie Tuckera Carlsona wyemitowano fragmenty wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą. Prowadzący zachęcił do obejrzenia całości na stronie internetowej Fox News.

Tucker Carlson jest znanym zwolennikiem prezydentury poprzedniego amerykańskiego przywódcy, Donalda Trumpa. W swoich wypowiedziach krytykował niektóre z obostrzeń związane z pandemią koronawirusa, podważał też skuteczność szczepień. Był też oskarżany m.in. o rasizm i seksizm.

Więcej o: