W raporcie odnoszącym się do przeciwdziałania korupcji wśród członków parlamentu, sędziów i prokuratorów GRECO stwierdza, że nowelizacje przyjęte między 2016 a 2018 rokiem "znacznie osłabiły niezależność sądownictwa".
Jak czytamy w podsumowaniu, sytuację "pogorszyły jeszcze bardziej wprowadzone w grudniu 2019 roku nowelizacje ustawy o sądach powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw". "GRECO z zadowoleniem przyjęło informację, że Izba Dyscyplinarna prawdopodobnie zostanie zniesiona" - czytamy.
GRECO krytycznie ocenia rolę ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w procesie powoływania i odwoływania prezesów sądów. Według autorów raportu takie zaangażowanie w tę procedurę jest "niedopuszczalne".
W raporcie odniesiono się także do realizacji rekomendacji GRECO z 2012 r., które dotyczyły członków polskiego parlamentu. Stwierdzono, że poziom realizacji zaleceń w zakresie standardów etycznych konfliktów interesów, przepisów dotyczących lobbingu i skutecznego monitorowania zasad postępowania pozostaje niezmieniony".
Oddzielny raport dotyczy "zapobiegania korupcji i promowania uczciwości zawodowej na szczeblu centralnym (funkcje wykonawcze najwyższego szczebla) oraz w organach ścigania". Wynika z niego, że polskie władze "w sposób zadowalający" wdrożyły tylko jedno z 21 zaleceń, które pojawiły się w poprzednim raporcie ewaluacyjnym. "Jeśli chodzi o najwyższe funkcje wykonawcze godne ubolewania jest to, że tylko dwa zalecenia zostały częściowo wdrożone" - czytamy.
"Bardziej pozytywne działania podjęła Policja i Straż Graniczna, przy czym szczególnie Policja wykazała się godnymi uwagi wysiłkami na rzecz poprawy swoich metod identyfikacji zagrożeń korupcyjnych oraz zmiany swojej polityki i metod pracy w odpowiedzi na te zagrożenia" - czytamy w podsumowaniu.