Platforma Obywatelska w centrum, na prawicy, czy na lewicy? Co piąty Polak nie potrafi odpowiedzieć [SONDAŻ]

"Jaką partią jest dziś Pani/Pana zdaniem Platforma Obywatelska?" - takie pytanie zadano respondentom, którzy brali udział w sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Okazuje się, że ponad 22 proc. pytanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Badanie przeprowadzone przez SW Research dla "Rzeczpospolitej" odbyło się między 21 a 22 września 2021 r. i wzięło w nim udział 800 internautów, którzy ukończyli 18. rok życia. Ankietowani mieli odpowiedzieć na pytanie - "Jaką partią jest dziś Pani/Pana zdaniem Platforma Obywatelska". 

Zobacz wideo Co z deklaracją ideową PO i "gabinetem przyszłości"?

Jaką partią jest Platforma Obywatelska?

14,9 proc. ankietowanych wskazało, że Platforma Obywatelska jest partią centrową, za lewicową uważa ją 14,7 proc., a za centrolewicową 12,7 proc. Z kolei za ugrupowanie centroprawicowe PO uznało 8,4 proc. respondentów, a za prawicowe 7,1 proc. Największa grupa ankietowanych - 22,7 proc. wskazała odpowiedź: "trudno jednoznacznie określić", jaką partią jest PO. Zdania w tej kwestii nie miało 19,5 proc pytanych. 

Platforma Obywatelska od 2015 walczy o powrót do władzy

Platforma Obywatelska (PO) została założona w styczniu 2001 roku przez Donalda Tuska, Andrzeja Olechowskiego oraz Macieja Płażyńskiego. W 2007 roku, w wyniku skrócenia kadencji Sejmu, PO wygrało wybory parlamentarne, a na czele rządu stanął Donald Tusk. W 2010 doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński, wówczas stanowisko prezydenta objął Bronisław Komorowski, wygrywając przedterminowe wybory. W 2011 roku w wyborach parlamentarnych wygrała Platforma Obywatelska, a premierem został Donald Tusk. Funkcję tą pełnił do 2014 roku, gdy ustąpił ze stanowiska, kiedy został przewodniczącym Rady Europejskiej, a szefem rządu została Ewa Kopacz. W 2015 roku Platforma przegrała w wyborach prezydenckich oraz parlamentarnych z PiS-em i od tego czasu nie odzyskała większości w parlamencie.

Więcej o: