Wybory w Niemczech. Który kanclerz najlepszy dla Polski? Prof. Byrt w Gazeta.pl rozwiązuje niemiecką łamigłówkę

Według wyników sondażowych wyborów w Niemczech, opublikowanych przez telewizję ZDF, socjaldemokraci uzyskali 25,8 proc. głosów. Partie CDU/CSU mogą liczyć na około 24 proc. poparcia. Wcześniej telewizja ARD mówiła o remisie ze wskazaniem na SPD. W Studiu Wyborczym Gazeta.pl sytuację polityczną po głosowaniu komentował Andrzej Jan Byrt, ekonomista, urzędnik państwowy i dyplomata. Ambasador RP w Niemczech w latach 1995-2001 i 2002-2006 oraz we Francji w latach 2015-2016.

Prof. Andrzej Byrt w rozmowie z redaktorem naczelnym Gazeta.pl Łukaszem Kijkiem zaznaczył, że "trudno teraz ferować wyniki", bo "w tym roku ze względu na pandemię dużo osób oddało głosy listownie, a te będą zliczone dopiero później". Ekspert wskazał, że obecnie realne szanse na objęcie stanowiska kanclerza Niemiec mają dwaj kandydaci: Olaf Scholz z SPD oraz Armin Laschet z CDU/CSU.

Scholz i Laschet - tylko oni mogą zostać kanclerzem, zaś rząd zostanie utworzony z 3 partii

- mówił. - Niemcy muszą przejść głęboką reformę klimatyczną, sposobu prowadzenia polityki zagranicznej. Pytanie, czy rząd koalicyjny będzie zdolny do przeprowadzenia tych reform - zastanawiał się gość Gazeta.pl.

- Istnieje 5 wariantów połączeń partyjnych, które są zdolne utworzyć rząd. Istnieje zarówno możliwość zjednoczenia sił CDU/CSU z SDP, jak i cztery kolejne warianty koalicyjne - powiedział ekspert.

żołnierz (zdj. ilustracyjne)Awantura wokół rosyjskiej Grupy Wagnera. Francja grozi, szef dyplomacji UE ostrzega

Wybory w Niemczech. Kto lepszym kanclerzem dla Polski?

Zdaniem Andrzeja Byrta "dla Polski lepszym kanclerzem byłby Armin Laschet", bo, jak argumentował, "z nim można rozmawiać o strawach trudnych dla jednej i drugiej strony".

Olafa Scholza profesor ocenił natomiast jako "pragmatyka i człowieka kompromisu", który będzie "promował pragmatyczne rozwiązywanie spraw Polski".

To, co dzieje się w Polsce teraz z systemem prawnym jest obciążeniem, ale obaj kandydaci będą optować za sprawiedliwym rozwiązaniem tych kwestii dla Polaków

- stwierdził prof. Byrt. Prognozował też, że jeśli Olaf Scholz zostanie kanclerzem, to "nie dokona zmiany na rzecz przyjmowania rosyjskich argumentów, które mogłyby zagrozić UE, Niemcom i Polsce". - Dbałość o praworządność u Scholza i Lascheta będzie istotna, będą domagać się szybszych reakcji UE w tej kwestii, jeśli chodzi o Polskę - dodał.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

O sondażowych wynikach wyborów w Niemczech przeczytasz w poniższym artykule: 

Wybory w Niemczech. Są wyniki exit poll (zdjęcie ilustracyjne)Wybory w Niemczech. Są wyniki exit polls

Więcej o:

Polecane dla Ciebie