Resort Ziobry chce wyłączenia wiceprezes TSUE z postępowań wobec Polski. Kaleta: Może nie być obiektywna

Ministerstwo Sprawiedliwości domaga się wyłączenia sędzi Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silvy de Lapuerty z toczących się wobec Polski postępowań. Resort przekazał taką rekomendację ministrowi ds. UE Konradowi Szymańskiemu. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta nakazała przed kilkoma miesiącami wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie, a we wrześniu nałożyła na Polskę dzienną karę 500 tys. euro za niewykonanie tej decyzji.

O wniosku o wyłączenie Rosario Silvy de Lapuerty ze składu sędziowskiego w TSUE jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl. Doniesienia te potwierdził w cytowanej przez Dziennik.pl depeszy PAP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 

- Mamy nadzieję, że pan minister Szymański pozytywnie go rozpatrzy i nasz pełnomocnik, przez niego wskazany, taki wniosek złoży - powiedział Kaleta.

Jak stwierdził Kaleta, w związku z powiązaniami de Lapuerty z partią należącą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP), sędzia "może nie być obiektywna w tym sporze".

Zobacz wideo Wicemarszałek Zgorzelski o Turowie: Dyplomaci, a nie dyplomatołki powinni tę sprawę załatwić

TSUE karze Polskę za kopalnię w Turowie

Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jest wiceprezeską Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W maju, po wniosku strony czeskiej, wydała w ramach zabezpieczenia nakaz wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. 

Gdy Polska nie zastosowała się do tej decyzji, we wrześniu sędzia nałożyła dzienną karę 500 tys. euro.

W lipcu wiceprezes TSUE wydała z kolei postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

Więcej o: