Narodowcy Bąkiewicza dostali setki tysięcy złotych. "Działalność propagująca przywiązanie do kultury"

Stowarzyszenie Roty Marsz Niepodległości otrzymało 680 tys. zł dotacji z Narodowego Instytutu Wolności. Kolejne 200 tys. zł trafiło do Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Jak czytamy w opisie wniosku, który przytacza TVN24, organizacja prowadzi działalność "propagującą przywiązanie do kultury".

Jak podaje TVN24, dwie organizacje Roberta Bąkiewicza złożyły wnioski o dotacje z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Program prowadzi Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jego inicjatorem był Piotr Gliński. 

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy

Dotacje dla stowarzyszeń Bąkiewicz. 

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zgłosiło się do konkursu PROO 3 (priorytet 3), którego celem jest wspieranie organizacji i mediów obywatelskich. Na 220 złożonych wniosków do realizacji zakwalifikowało się 21, w tym stowarzyszenie Bąkiewicza. Jak zwraca uwagę TVN24, w opisie działalności stowarzyszenia napisano, że organizacja prowadzi "bardzo szeroko zakrojoną działalność propagującą postawy patriotyczne, przywiązanie do polskiej kultury i tradycji" oraz "dba również o to, aby społeczeństwo polskie w zglobalizowanym świecie było przywiązane do własnej tożsamości narodowej i kultywowało historyczne wzorce naszych bohaterów narodowych". 

Zima w Tatrach - zdjęcie ze Schroniska Dolina Pięciu StawówW Tatrach już zima i śnieg. TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górach

200 tys. zł dla Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Jakie cele we wniosku wymieniła organizacja? Między innymi "podtrzymywanie i upowszechnienie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej" oraz "działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa". Jak stwierdzono w dokumencie, cele stowarzyszenia realizowane są m.in. poprzez organizację Marszu Niepodległości, konferencje i szkolenia. Zwrócono też uwagę na działalność medialną - stowarzyszenie wydaje portal Media Narodowe

Dofinansowanie według treści wniosku, którą przytacza TVN24, ma zostać przeznaczone m.in. na stworzenie lokalnej podstrony portalu (5 tys. zł), zatrudnienie redaktora na pełny etat (18 tys. zł) i dwóch specjalistów od mediów społecznościowych (18 tys. zł), a także subskrypcję biuletynu Polskiej Agencji Prasowej (24 tys. zł). Do tego doliczyć należy kupno trzech laptopów, dwóch dyktafonów i drukarki (14,9 tys. zł). Organizacja zawnioskowała o blisko 80 tys. zł na 2021 i 120 tys. zł na 2022 r. 

Maciej WąsikSłużby wypychają migrantów? Wąsik nie zaprzecza. "Jesteśmy zdeterminowani"

683 tys. zł dla "Roty"

Drugie stowarzyszenie Bąkiewicza - Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości - zgłosiło się do konkursu priorytet 2, którego celem jest wsparcie budowy kapitałów żelaznych, czyli środków na działalność statutową. W ramach tego priorytetu organizacja wnioskowała o blisko 300 tys. zł. Na 2021 r. narodowcy otrzymali 71,7 tys. zł, na 2022 r. - 75,2 tys. zł, na 2023 r. - 152 tys. zł.

To nie koniec. To samo stowarzyszenie otrzymało dotacje z konkursu priorytetu 4. Wniosek dotyczył 384 tys. zł. Organizacji przyznano 63,7 tys. zł na 2021 r., 71,3 tys. zł na 2022 r. i 249,3 tys. zł na 2023. 

Z priorytetu drugiego Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości dostało więc blisko 299,1 tys. zł, a z czwartego 384,4 tys. zł. Łącznie 683 tys. zł. 

Więcej o: