Były radny PiS musi odbyć wyrok za znęcanie się nad żoną. Sąd odrzucił jego zażalenie

Były radny PiS będzie musiał odbyć karę dwóch lat pozbawienia wolności - wyrok, który uprawomocnił się w marcu 2020. Sąd Okręgowy nie uwzględnił zażalenia Rafała P., który został skazany za znęcanie się nad żoną.

Jak podaje tvn24.pl, zażalenie Rafała P. rozpatrywane było przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, który nie uwzględnił jego wniosku i utrzymał w mocy postanowienie Sądu Rejonowego. Były radny Prawa i Sprawiedliwości musi stawić się w areszcie śledczym w ciągu miesiąca.

Jeśli Rafał P. tego nie zrobi, to areszt zawiadomi sąd, a ten z kolei wyda nakaz doprowadzenia mężczyzny do więzienia, by odbył karę.

Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Były radny PiS musi odbyć wyrok dwóch lata więzienia. Sąd skazał go za znęcanie się nad żoną

Jak pisaliśmy, Rafał P. był radnym Bydgoszczy wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości. W kwietniu 2017 roku wyszło na jaw, że mężczyzna znęca się nad żoną (para rozwiodła rok później). - Po tym, jak byłam pobita, musiałam go przepraszać. Najgorsze było to, że po tym on się uspokajał, i musiałam przyjść i z nim współżyć - opowiadała kobieta w magazynie "Polska i Świat" TVN24.

W 2017 roku opisaliśmy też nagranie z kłótni polityka z żoną, które zostało udostępnione w serwisie YouTube.com. Trwa ono około godziny i momentami jest drastyczne. Słychać na nim mężczyznę, który mówi kobiecie, że jej nienawidzi i rzuca wyzwiskami: "szmat pierd...", "cwel jeb... w d...", "dziwkojad". Każe "wypier... z życia". "Rozumiesz? Zabiję cię" - mówi męski głos na nagraniu, o którym można przeczytać w artykule "'Zaraz wezmę k*** i cię zaj***'. Żona byłego polityka PiS publikuje drastyczne nagranie".

Rafał P. miał grozić żonie śmiercią, jeśli próbowałaby go zostawić. Odciął ją też od rodziny i przyjaciół, nie pozwolił chodzić do psychologa. Dzięki pomocy bliskich, kobiecie udało się jednak uciec z domu. Po interwencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Rafał P. został zmuszony do rezygnacji z członkostwa w partii.

Sądy wszystkich instancji uznały, że Rafał P. znęcał się nad żoną

W marcu 2020 roku uprawomocnił się wyrok dwóch lat bezwzględnego więzienia dla Rafała P. Sądy wszystkich instancji uznały, że polityk znęcał się nad żoną.

Dodatkowo otrzymał pięcioletni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 50 metrów. Rafał P. miał także zapłacić 75 tys. złotych zadośćuczynienia dla byłej żony. Sąd, uzasadniając wyrok, powiedział, że materiał dowodowy jednoznacznie wykazał, że dochodziło do długotrwałego znęcania się fizycznego i psychicznego oskarżonego wobec żony.

Mimo to mężczyzna nie trafił za kratki. Powodem była decyzja Sądu Rejonowego, który zdecydował o odroczeniu wykonania kary. - Z zapadłych wyroków w tej sprawie żaden nie został wykonany do tej pory - powiedział mecenas Filip Dopierała, pełnomocnik pokrzywdzonej.

*****

Potrzebujesz pomocy?

Doświadczasz przemocy domowej? Szukasz pomocy? Możesz zgłosić się na przykład do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii" czynna jest codziennie od 12 do 18 pod numerem tel. 22 668-70-00. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Jeśli występuje zagrożenie życia - dzwoń na numer alarmowy 112.

Więcej o: