Duda wychwala rolników: "Wyżyny poziomu światowego". Podziękował, że w pandemii "jedzenie cały czas było"

Prezydent Andrzej Duda w TVP mówił, że na wsi żyje się coraz lepiej, między innymi dzięki dostępności szerokopasmowego internetu i dobremu dojazdowi. Podziękował rolnikom za to, że w czasie epidemii "żywności nie zabrakło". - To wspaniałe, że polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe - mówił.

Prowadząca program "Tydzień" na antenie TVP na początku rozmowy z Andrzejem Dudą stwierdziła, że "rolnicy w trudnych czasach pandemii pokazali, że żywności nam nie zabraknie".

- Niekończące się podziękowania dla rolników. Tak, to był czas, gdy można było to zobaczyć. Pewnie nie wszyscy zwrócili uwagę, ale przypomnijmy sobie moment, gdy zaczynała się pandemia i była chwila paniki sklepowej, że nagle półki w sklepach opustoszały, ale tylko na kilka godzin. Bo jeżeli wieczorem były pustawe, to rano były już zapełnione - mówił Andrzej Duda. - Ludzie przychodzili i bardzo szybko zobaczyli, że nie warto panikować, bo jedzenia nie brakuje. To zasługa polskich rolników, że jedzenie cały czas było i żywności nigdy nie zabrakło. To wspaniałe, że polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To wielka zasługa, nie każde państwo to ma - podkreślił.

Zobacz wideo Terlikowski: O. Ziębie wydawało się, że załatwił sprawę

Andrzej Duda o polskiej żywności: Wyżyny poziomu światowego

Prezydent ocenił, że "my, Polacy, produkujemy świetną żywność wysokiej jakości". - Rzecz polega na tym, żebyśmy nie tylko poprawiali jakość - a ona się rzeczywiście poprawia i to są absolutne wyżyny poziomu światowego -  ale też, żebyśmy zwiększali płody rolne. Mamy tę unikatową cechę w gospodarce rolnej, że mamy w przewadze rodzinne gospodarstwo rolne - mówił.

DLOZITruciciel pszczół zatrzymany. 34-latek nie przyznaje się do winy

"Na wsi jest szerokopasmowy internet, ludzie mają dobry dojazd"

Duda stwierdził, że "polskie obszary wiejskie cały czas wymagają dofinansowania". - To nie tylko to, o czym zawsze mówię,  że polska wieś wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa, patrząc z punktu widzenia rolnika i jego pracy na roli, tego, że prowadzi on swoje gospodarstwo. Chodzi także o jego otoczenie, te przysłowiowe obszary wiejskie, czyli drogi, szkoły, przedszkola, instytucje kultury - wszystko, co jest konieczne, by na wsi można było żyć normalnie, korzystając w miarę możliwości ze wszystkich atrybutów takich jak w mieście - powiedział i dodał, że "dzisiaj wielu ludzi wyprowadza się z miasta na wieś". - Dlatego że na wsi jest szerokopasmowy internet, więc są w stanie komunikować się i porozumieć, że mają już dobry dojazd, że mają wszystko to, co rzeczywiście dobre i potrzebne mieli w mieście, a dodatkowo mają więcej spokoju, więcej ciszy, świeżego powietrza, zieleni, możliwości zrelaksowania się, a więc tego wszystkiego, co pomaga w spokojnym i dobrym życiu - mówił prezydent.

Śmigłowiec LPRMaszyna rolnicza wciągnęła nastolatka. Lądował śmigłowiec LPR

W niedzielę przed południem rozpoczęły się Dożynki Prezydenckie. Najpierw Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w mszy świętej. O 12 ma nastąpić wręczenie przez parę prezydencką dyplomów dla grup wieńcowych na placu przed Kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Na godz. 13 zaplanowano udział pary prezydenckiej w Ceremoniale Dożynkowym na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. 

Więcej o: