Sondaż. 64,5 proc. Polaków chce obecności Polski w Unii Europejskiej

Gdyby Polacy mieli dziś zadecydować o obecności Polski w Unii Europejskiej, to 64,5 proc. obywateli opowiedziałoby się za tym, by kraj wciąż pozostał w UE - wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Polska dołączyła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku za sprawą Polaków, którzy zagłosowali w tej sprawie w dwudniowym referendum, które odbyło się 7-8 czerwca 2003 roku. Do grudnia 2020 roku Polska otrzymała z Unii Europejskiej 190,8 miliardów euro, wpłacając w tym czasie do unijnej kasy 61,4 miliardów euro.

Zobacz wideo Kaczyński mówi, że nie chce wyjścia z UE. Kornecka: Nie wierzę w to

Sondaż. Większość Polaków chce, by Polska została w Unii Europejskiej

Jak wynika sondażu SW Research przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", 64,5 proc. ankietowanych zagłosowałoby za obecnością Polski w Unii, gdyby dziś odbyło się referendum ws. obecności naszego kraju w europejskiej wspólnocie. Z kolei 16,2 proc. ankietowanych byłoby przeciwko.

Jak podaje "Rzeczpospolita", 7,2 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w tym referendum, a 12,1 proc. respondentów nie wie, jak zagłosowaliby w takim głosowaniu.

Antoni MacierewiczMacierewicz o zawartości raportu ws. katastrofy smoleńskiej: Dwie eksplozje

- Za pozostaniem we Wspólnocie zagłosowałoby 7 na 10 osób, które skończyły 50 lat i niewiele niższy odsetek respondentów z wyższym wykształceniem (68 proc.). Z uwagi na wielkość miejsca zamieszkania, za obecnością w Unii najczęściej zagłosowaliby mieszkańcy największych miast (69 proc.). Przeciwko obecności w Unii częściej opowiedzieliby się mężczyźni (20 proc.) niż kobiety (13 proc.) - skomentował wyniki badania dla "Rzeczpospolitej" dyrektor działu analiz w SW Research Adrian Wróblewski.

Pierwsza Prezes SN Małgorzata ManowskaManowska o zmianach dot. sądownictwa: Ekstremistów nigdy nie zadowolą

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research w dniach 14.09-15.09.2021 r. Analizą objęto grupę 800 osób powyżej 18. roku życia. 

Sondaż. 85,8 proc. badanych nie chce "polexitu"

Podobny sondaż przeprowadziła także firma United Surveys na zlecenie tygodnika "Wprost". Ze zleconego wówczas badania wynikało, że większość Polek i Polaków chce pozostać w Unii: 65 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź, że Polska zdecydowanie powinna pozostać w Unii Europejskiej, a 20,8 proc. - raczej powinna. Za opuszczeniem Unii opowiedziało się 8,8 proc. respondentów, w tym 1,4 proc. zdecydowanie chciałaby wyjścia z UE. 

Więcej o: