Polska dołączyła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku za sprawą Polaków, którzy zagłosowali w tej sprawie w dwudniowym referendum, które odbyło się 7-8 czerwca 2003 roku. Do grudnia 2020 roku Polska otrzymała z Unii Europejskiej 190,8 miliardów euro, wpłacając w tym czasie do unijnej kasy 61,4 miliardów euro.
Jak wynika sondażu SW Research przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", 64,5 proc. ankietowanych zagłosowałoby za obecnością Polski w Unii, gdyby dziś odbyło się referendum ws. obecności naszego kraju w europejskiej wspólnocie. Z kolei 16,2 proc. ankietowanych byłoby przeciwko.
Jak podaje "Rzeczpospolita", 7,2 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w tym referendum, a 12,1 proc. respondentów nie wie, jak zagłosowaliby w takim głosowaniu.
- Za pozostaniem we Wspólnocie zagłosowałoby 7 na 10 osób, które skończyły 50 lat i niewiele niższy odsetek respondentów z wyższym wykształceniem (68 proc.). Z uwagi na wielkość miejsca zamieszkania, za obecnością w Unii najczęściej zagłosowaliby mieszkańcy największych miast (69 proc.). Przeciwko obecności w Unii częściej opowiedzieliby się mężczyźni (20 proc.) niż kobiety (13 proc.) - skomentował wyniki badania dla "Rzeczpospolitej" dyrektor działu analiz w SW Research Adrian Wróblewski.
Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research w dniach 14.09-15.09.2021 r. Analizą objęto grupę 800 osób powyżej 18. roku życia.
Podobny sondaż przeprowadziła także firma United Surveys na zlecenie tygodnika "Wprost". Ze zleconego wówczas badania wynikało, że większość Polek i Polaków chce pozostać w Unii: 65 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź, że Polska zdecydowanie powinna pozostać w Unii Europejskiej, a 20,8 proc. - raczej powinna. Za opuszczeniem Unii opowiedziało się 8,8 proc. respondentów, w tym 1,4 proc. zdecydowanie chciałaby wyjścia z UE.