Kaczyński straszy Kluby "GP" Unią, która godzi w "prawo do pomyślności". "Musimy obronić Polskę"

"To niebywałe żądanie, godzące w fundamenty naszej suwerenności, w nasz porządek konstytucyjny, w prawo Rzeczpospolitej do pomyślności" - czytamy w liście Jarosława Kaczyńskiego do prezeza Klubów "Gazety Polskiej". Prezes PiS odniósł się w ten sposób do nacisków ze strony unijnych instytucji dot. wniosku, z którym w marcu do TK zwrócił się Mateusz Morawiecki.

"VII Nadzwyczajny Zjazd Klubów 'Gazety Polskiej' odbywa się w czasie mimo wszystko szczególnym, choć do sytuacji nadzwyczajnych powinniśmy się już byli przyzwyczaić, bo trwają one w zasadzie bez przerwy od naszego zwycięstwa wyborczego w 2015 roku" - napisał Jarosław Kaczyński w liście do prezesa klubów "GP" Ryszarda Kapuścińskiego. List, który na spotkaniu klubowiczów odczytała posłanka Joanna Lichocka, opublikował m.in. portal niezalezna.pl

Zobacz wideo Wypadek na terenie Białego Miasteczka. Dźwięk wystrzału przerwał konferencję

"Ta dzisiejsza szczególność polega na tym, że instytucje europejskie jak Komisja i Parlament domagają się od Prezesa Rady Ministrów, aby ten wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To niebywałe żądanie, godzące w fundamenty naszej suwerenności, w nasz porządek konstytucyjny, w prawo Rzeczpospolitej do pomyślności" - stwierdził Kaczyński.

marcu Morawiecki skierował wniosek do TK ws. rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z polską konstytucją. To pokłosie marcowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wtedy, że nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać w pewnych kwestiach unijne prawo.

Przypomnijmy, że każde państwo wchodzące do Unii Europejskiej musi w pełni zaakceptować dorobek prawny UE, a więc godzi się na przestrzeganie prawa unijnego. A jedną z podstawowych jego zasad jest zasada pierwszeństwa prawa unijnego nad prawem krajowym państw członkowskich.

Donald TuskTusk w Płońsku: Kiedy pada słowo granica, Polacy trzymają kciuki za żołnierzy

Jarosław Kaczyński: Musimy obronić Polskę i Europę

Według prezesa PiS jest to "element walki totalnej opozycji o obalenie z wykorzystaniem 'ulicy i zagranicy' demokratycznie wybranego rządu Zjednoczonej Prawicy". "Jednocześnie na unijnych forach została zapoczątkowana oficjalna debata na temat przyszłości Europy" - napisał. Kaczyński przypomniał, że PiS oraz inne konserwatywne partie europejskie podpisały "Deklarację w sprawie przyszłości Europy".   

"Bardzo bym tego pragnął, by w tej debacie nie brakowało także i państwa głosów, byście byli w niej obecni grupowo i indywidualnie, byście byli w niej tak samo, jak chociażby wtedy, gdy jako Kluby 'Gazety Polskiej' organizowaliście akcje w obronie prawa Polski do samostanowienia, bo tym w istocie są inicjatywy wspierające Trybunał Konstytucyjny i jego niezbywalne prawo do wydawania orzeczeń, a także prawo rządu RP do reformowania wymiaru sprawiedliwości" - czytamy. 

Kaczyński stwierdził, że na członków klubów "można liczyć jak na Zawiszę". Na końcu prezes PiS zwrócił się do "drogich przyjaciół". "Musimy obronić Polskę, musimy obronić Europę, musimy obronić krąg cywilizacji chrześcijańskiej, która jest naszym duchowym domem. Oby to się nam udało" - czytamy. 

Książę AndrzejKsiążę Andrzej "aktywnie unika" odbierania pozwu ws. napaści seksualnej

Więcej o: