"Będziesz pan wisiał". Prokuratura wszczęła dochodzenie po skandalicznych słowach Brauna

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła dochodzenie ws. gróźb, jakie z mównicy sejmowej skierował w stronę ministra zdrowia poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła marszałkini Elżbieta Witek, a później również sam Adam Niedzielski.

W czwartek 16 września w Sejmie doszło do skandalicznej sytuacji. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zwrócił się z sejmowej mównicy do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, krzycząc w jego stronę: "Będziesz pan wisiał!". Posłowie zareagowali oburzeniem, a Braun został wykluczony z obrad.

Po tym, jak z ust Grzegorza Brauna padły oburzające słowa, Adam Niedzielski zażądał od prezydium Sejmu surowej kary dla posła Konfederacji. Małgorzata Kidawa-Błońska napisała na Twitterze, że jej zdaniem sprawą powinna zająć się prokuratura.

W czwartek o najwyższej możliwej karze finansowej dla Brauna zadecydowało Prezydium Sejmu. - Jednomyślnie poseł Grzegorz Braun został ukarany najwyższą karą: 6 miesięcy obniżenia uposażenia o 50 procent i 6 miesięcy (odebrania – red.) 100 procent diety poselskiej – poinformował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Skandaliczne słowa Brauna. Zajmie się nimi prokuratura

Jeszcze w czwartek podczas briefingu prasowego minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował za reakcję marszałkini Elżbiecie Witek, gdyż ta zdecydowała się skierować zawiadomienie do prokuratury.

Zobacz wideo Braun groził w Sejmie Niedzielskiemu. Został wykluczony z obrad

- W piątek 17 września 2021 roku do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie Marszałka Sejmu RP – Pani Elżbiety Witek o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w czasie drugiego dnia obrad 37. posiedzenia Sejmu RP IX Kadencji – powiedział prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Po zapoznaniu się z treścią zawiadomienia oraz dołączonymi do niego materiałami, prokurator wydał postanowienie o wszczęciu dochodzenia w sprawie kierowania w dniu 16 września 2021 r. na sali plenarnej Sejmu RP groźby popełnienia przestępstwa pozbawienia życia wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego" - przekazała prokuratura.

Jak się okazało w piątek, Adam Niedzielski postanowił również samodzielnie złożyć zawiadomienie do prokuratury ws. gróźb Grzegorza Brauna. Poinformowało o tym biuro prasowe ministerstwa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że jeszcze w czwartek minister zdrowia złożył do Prokuratury Krajowej wniosek o ściganie Grzegorza Brauna, który – w świetle Kodeksu postępowania karnego - skierował wobec niego groźbę karalną.

Więcej o: