Zimoch pyta Biuro Analiz Sejmowych o wniosek Witek ws. reasumpcji. "Nie wpłynęło zlecenie"

Od reasumpcji głosowania w Sejmie zarządzonej 11 sierpnia przez marszałkinię Elżbietę Witek minął ponad miesiąc. W piątek Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu odpowiedziało posłowi Tomaszowi Zimochowi na pytania m.in. o to, czy wyraziło swoją opinię na temat powtórnego głosowania.

Biuro Analiz Sejmowych w odpowiedzi na pytanie posła Tomasza Zimocha przekazało w piątek informację, że nie wpłynęło do niego zlecenie od marszałkini Sejmu Elżbiety Witek w sprawie analizy prawnej dotyczącej reasumpcji głosowania 11 sierpnia.

Przypomnijmy: tego dnia Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu do 2 września. W głosowaniu uzyskał on większość - poparło go 229 posłów, 227 było przeciw. Posłowie PiS złożyli jednak wniosek o reasumpcję.  - To moja wina - stwierdziła Elżbieta Witek. Wyjaśniła, że poddając wniosek o odroczenie pod głosowanie, nie podała poprawnej daty. Wniosek ludowców dotyczył bowiem 2 września, a Witek mówiła o 15 września. Zdaniem przedstawicielki PiS był to dostateczny powód, by głosowanie powtórzyć. - Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów i opinii prawników zarządzam reasumpcję głosowania - stwierdziła marszałkini Witek. Powtórzone głosowanie opozycja przegrała.

Elżbieta Witek przekonywała, że swoją decyzję konsultowała z pięcioma prawnikami.

Centrum Informacyjne Sejmu na pytanie zadane przez portal Gazeta.pl przekazało, że Witek "konsultowała się z prawnikami zatrudnionymi w Kancelarii Sejmu", a także "zapoznała się z pięcioma przedłożonymi opiniami prawnymi". Mowa o pięciu opiniach z 2018 r., które dotyczyły jednak innej sprawy: wniosku opozycji o reasumpcję głosowania ws. wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego.

Biuro Analiz Sejmowych: Nie wpłynęło zlecenie. Witek: Była konsultacja ustna

W piątek Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu udzieliło odpowiedzi na pytanie dotyczące reasumpcji głosowania, zadane przez posła koła Polska 2050 Tomasza Zimocha.

Jak napisał poseł na swojej stronie internetowej, w prośbie skierowanej do Biura Analiz Sejmowych zadał pytanie, czy Marszałek Witek kierowała w dniu 11 sierpnia jakiekolwiek prośby o opinię odnośnie reasumpcji do Biura.

Biuro Analiz Sejmowych potwierdziło, że 11 sierpnia 2021 do BAS-u nie wpłynęło zlecenie od Marszałka Sejmu, w tym także takie, którego przedmiotem miałaby być analiza prawna odnoszących się do instytucji reasumpcji głosowania. Jednocześnie należy wskazać, że konsultacje ustne nie podlegają rejestracji

– relacjonował odpowiedź BAS poseł Zimoch.

Marszałkini Elżbieta Witek w środę odniosła się do tego, kto doradzał jej w przerwie, którą sama ogłosiła 11 sierpnia. - To byli urzędnicy, pracownicy Biura Analiz Sejmowych, a także gabinetu marszałka Sejmu. Nie uważam, że mam podać publicznie nazwiska urzędników, którzy nie są osobami publicznymi – mówiła. - W tym dniu, w ciągu pół godziny, BAS nie zrobił opinii na piśmie. Te opinie powstały później, są w internecie. Tego dnia była rozmowa i konsultacja ustna – tłumaczyła. Nawiązała również do opinii z 2018 roku, których miała użyć przy podjęciu decyzji o reasumpcji głosowania. - Decyzję podjęłam suwerennie, po zapoznaniu się z opiniami moich prawników tutaj w Sejmie, a także po zapoznaniu się z tymi pisemnymi, które były przygotowane na okoliczność reasumpcji głosowania. Ona się nie zmieniła, regulamin się nie zmienił – stwierdziła.