Polskie władze odpowiedziały KE ws. uchwał anty-LGBT. Nieoficjalnie: Mogą zostać wstrzymane dotacje

Komisja Europejska otrzymała odpowiedź polskich władz na zastrzeżenia dot. przyjmowanych przez samorządy uchwał anty-LGBT. Na razie nie wiadomo, co znalazło się w piśmie.
Zobacz wideo Braun groził w Sejmie Niedzielskiemu. Został wykluczony z obrad

- Otrzymaliśmy w terminie odpowiedź z Polski na nasze wezwanie do usunięcia uchybienia. Teraz analizujemy odpowiedź, zanim podejmiemy decyzję o dalszych krokach - przekazał RMF FM rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand. Jak informuje rozgłośnia, KE czeka obecnie na tłumaczenie pisma, ponieważ otrzymała je po polsku. Nie komentuje więc jego treści.

Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon dowiedziała się nieoficjalnie, że jeżeli odpowiedź strony polskiej będzie niezadowalająca, czyli uchwały anty-LGBT nie zostaną wycofane, to KE może wstrzymać 125 mln euro dotacji dla tych regionów, które je przyjęły. "Bruksela może także przejść do drugiego etapu procedury o naruszenie unijnego prawa, która może zakończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości UE" - informuje.

Do sprawy odniósł się w Sejmie wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. - Jeżeli któreś [uchwały - red.] miałyby elementy dyskryminacyjne, charakter dyskryminacyjny, sugerujemy oczywiście, żeby je aktualizować, żeby je w takiej treści pozostawić, żeby nie budziły najmniejszych wątpliwości - powiedział.

Komisja Europejska domaga się wyjaśnień od Polski

W lipcu Komisja Europejska wezwała władze pięciu polskich województw do podjęcia "działań naprawczych" w kwestii uchwał anty-LGBT. List trafił do marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera, marszałka woj. małopolskiego Wojciecha Kozłowskiego, marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla i marszałka woj. świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Normunds Popens, zastępca dyrektora generalnego departamentu polityki regionalnej w Komisji Europejskiej, w piśmie przypomniał, że 14 lipca KE wszczęła postępowanie ws. naruszania praw osób LGBT+ przez Polskę. "Komisja uważa, że polskie władze nie zdołały w pełny i właściwy sposób odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru i wpływu przyjętych przez władze regionalne deklaracji o tzw. 'strefach wolnych od LGBT'. [...] Aby dokończyć swoją ocenę, Komisja potrzebuje adekwatnych i wyczerpujących informacji od władz polskich" - czytamy.

Termin udzielenia odpowiedzi upłynął we wtorek 14 września.

Więcej o: