Müller: Poprawki KE do Krajowego Planu Odbudowy zostały wdrożone. "Brukselska biurokracja się nie spieszy"

- Wszystkie uwagi, które dotychczas zgłaszała Komisja Europejska zostały wynegocjowane (...) i ostatecznie wdrożone - powiedział Piotr Müller. Rzecznik rządu dodał, że Krajowy Plan Odbudowy powinien teraz zostać zaakceptowany lub "ewentualnie zgłoszone jeszcze drobne, techniczne poprawki".
Zobacz wideo Kaczyński mówi, że nie chce wyjścia z UE. Kornecka: Nie wierzę w to

Piotr Müller poinformował w czwartek, że "wszystkie uwagi, techniczne, robocze", które wynikają z negocjacji z Komisją Europejską zostały wdrożone. - My w tej chwili czekamy właściwie na ruch ze strony KE, która powinna, przynajmniej zgodnie z procedurami, jeżeli chciałaby się ich trzymać i chciałaby postępować w sposób zgodny z traktatami unijnymi, lada dzień zaakceptować. Natomiast, tak jak widać, biurokracja w Brukseli szczególnie się nie spieszy z wieloma aspektami, również z tym - powiedział rzecznik rządu na antenie TVP Info.

- Teraz powinien być zaakceptowany dokument lub ewentualnie zgłoszone jakieś drobne, techniczne poprawki. Bo o zasadniczych KE powinna mówić wcześniej, jeśli je zauważyła - stwierdził Müller. Jak dodał, "Komisja Europejska powinna teraz ten dokument przekazać do zaakceptowania już przez Radę Unii Europejskiej, bo faktycznie negocjacje w sensie technicznym się skończyły". Podkreślił, że nie wyklucza, że "po wakacyjnej przerwie KE przypomni sobie, że jednak na 328 stronie należy poprawić zdanie 14". - No niestety biurokracja brukselska tak działa, wydłużając proces czasami w sposób bardzo nieuzasadniony - zaznaczył.

Patryk JakiPE przyjmie rezolucję. Jaki: Akceptują Polaków jako zbieraczy szparagów

Miliardy z Funduszu Odbudowy już płyną, ale nie do Polski

Przypomnijmy, na początku września Komisja Europejska ogłosiła, że tymczasowo wstrzymuje akceptację Krajowego Planu Odbudowy. Powodem decyzji jest kwestionowanie wyższości prawa europejskiego nad krajowym - przekazał Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych. Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nie poznała jeszcze daty rozpatrzenia Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem pieniądze z Funduszu Odbudowy popłynęły już do wielu unijnych krajów - Włochy otrzymały 24,9 mld euro, Hiszpania - 9 mld, Francja - 5,1 mld, Grecja - 4 mld, Niemcy - 2,3 mld, a Portugalia - 2,2 mld euro. 

W środę informowaliśmy, że, według nieoficjalnych doniesień, KE i polski rząd mają rozpocząć rozmowy o odmrożeniu Krajowego Planu Odbudowy.

Ursula von der Leyen i Mateusz MorawieckiNieoficjalnie: Warszawa i Bruksela chcą wyjąć KPO z zamrażarki

Więcej o: