PiS znów triumfuje i ma prawie 40-procent poparcia. "Na korzyść działa kryzys migracyjny" [SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę, z miażdżącą przewagą zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, którą popiera blisko 40 proc. Polaków - wynika z sondażu Instytutu Pollster. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z niespełna 25-procentowym wynikiem.
Zobacz wideo Porozumienie będzie w przyszłym rządzie? Kornecka: Tusk może być naszym koalicjantem, ale nie musi

Jak wynika z badania Instytutu Pollster dla "Super Expressu", na największe poparcie niezmiennie może liczyć Zjednoczona Prawica. Oddanie głosu na PiS i Solidarną Polskę deklaruje 39,5 proc. respondentów. To wzrost o 5 pkt proc. względem sierpniowego sondażu. Nieznacznie, bo 1 pkt proc., straciła Koalicja Obywatelska, która może liczyć na poparcie 24,54 proc. badanych.

"SE" zapytał politologów, czy to efekt Polskiego Ładu. - W jakimś stopniu Polski Ład wpływa na rosnące poparcie dla PiS. Na korzyść partii rządzącej działa też kryzys migracyjny. Z drugiej strony Donald Tusk najwyraźniej się wypalił i poparcie dla KO od pewnego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie - mówi  prof. Kazimierz Kik. Z kolei prof. Antoni Dudek zaznaczył, że "jeśli opozycja będzie się tak dalej zachowywała w sprawie kryzysu migracyjnego, jak się zachowuje, to po najbliższych wyborach będzie nadal opozycją".

Michał WójcikPensje w budżetówce. Minister: Pretensje powinniście kierować do Tuska

Kukiz'15 i ludowcy poza Sejmem

Gdyby wybory odbywały się w niedzielę, w Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy partie: Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 14,32 proc., Lewica, na którą chce głosować 7,56 proc. osób oraz Konfederacja z 7,35 proc. poparcia.

Progu wyborczego nie przekroczyłoby Polskie Stronnictwo Ludowe. Na partię Władysława Kosiniaka-Kamysza oddanie głosu deklaruje bowiem 4,66 proc. osób. Poza Sejmem znalazłyby się również Kukiz'15 (1,08 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0,71 proc.).

Antoni MacierewiczSpór o raport ws. katastrofy smoleńskiej. Nowacka zabrała głos

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" w dniach 13-14.09.2021 roku na próbie 1048 dorosłych Polaków.

Więcej o: