Sondaż. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki ze złymi ocenami od Polaków. Kiepsko wypada także rząd

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że zdecydowana większość badanych Polaków negatywnie ocenia pracę prezydenta i premiera. Źle na temat ich działań wypowiedziało się kolejno 57 proc. i 56 proc. respondentów. Podobne wyniki uzyskał też cały rząd.

Z wrześniowego sondażu Kantar wynika, że 57 proc. badanych ma negatywną opinię na temat pracy Andrzeja Dudy, co stanowi wzrost o dwa punkty procentowe. Pozytywnie działania prezydenta oceniło 35 proc. respondentów (spadek o jeden pkt proc.). Osiem proc. Polaków nie miało natomiast opinii na temat tego polityka.

Zobacz wideo Biejat o decyzji TSUE ws. Turowa: Jesteśmy gotowi wesprzeć rząd, jeśli sobie nie radzi

Sondaż. Niemal 60 proc. Polaków negatywnie ocenia Andrzeja Dudę i Mateusza Morawieckiego

Jak podaje polsatnews.pl za PAP, Andrzeja Dudę najlepiej ocenili wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (z tej grupy aż 92 proc. to oceny pozytywne) oraz osoby o prawicowych poglądach (79 proc.). Z prezydenta zadowolone są osoby powyżej 60. roku życia (48 proc.), z wykształceniem podstawowym (43 proc.) oraz osoby wierzące (65 proc.).

Niezadowolone z jego działań są 40-latkowie (65 proc.) czy osoby o wykształceniu średnim i wyższym (62 proc.). Andrzeja Dudę negatywnie oceniło też 71 proc. badanych z regionu pomorskiego.

Zbigniew RauMSZ z kolejnymi milionowymi nagrodami dla pracowników. Za co?

Mateusz Morawiecki najlepiej oceniany jest przez najstarszych oraz wierzących

Z kolei urząd premiera pozytywnie opisało 34 proc. Polaków, a negatywnie 56 proc. badanych. 10 proc. nie ma natomiast opinii na temat pracy Mateusza Morawieckiego. Ocena polityka, w porównaniu do sierpnia, nie uległa zmianie.

Podobnie jak w przypadku Andrzeja Dudy, na największe poparcie swoich działań premier może liczyć wśród wyborców PiS (91 proc.) oraz osób o poglądach prawicowych (77 proc.). Polityka najbardziej cenią osoby wierzące i praktykujące (61 proc.), najstarsze (49 proc.), o wykształceniu zawodowym/gimnazjalnym (45 proc.) oraz mieszkańcy wsi (41 proc.). Najwięcej negatywnych ocen Morawiecki otrzymał od 20-latków (66 proc.) czy osób z wykształceniem średnim i wyższym (61 proc.).

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas posiedzenia Sejmu zarządza reasumpcję przegranego przez PiS głosowania, 11 sierpnia 2021 r.Witek o reasumpcji: Nie przypominam sobie, żeby ktoś robił taki szum

Rząd uzyskał natomiast 57 proc. negatywnych ocen. 32 proc. ankietowanych uznało, że Rada Ministrów pracuje dobrze, a 11 proc. nie miało zdania. Rząd najlepiej oceniły osoby w wieku powyżej 60 lat, wierzący i praktykujący oraz mieszkańcy wsi (kolejno 45, 59 i 38 proc. badanych).

Sondaż przeprowadzono w dniach 3-8 września 2021 r. na próbie 1008 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego w tych samych dniach dla "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby wybory odbywały się we wrześniu, to do Sejmu dostałyby się cztery partie - PiS, KO, Polska 2050 oraz Lewica. Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 32 proc. poparcia (spadek o trzy pkt proc.), Koalicja Obywatelska - 25 proc. głosów (wzrost o trzy pkt proc.), Ruch Polska 2050 mogłoby liczyć 12 proc. poparcia (wzrost o trzy pkt proc.), a Lewica na 6 proc. głosów (spadek o jeden pkt proc.).

Więcej o: