Elżbieta Witek o reasumpcji: Nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek robił wokół tego taki szum

Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek została ponownie zapytana o reasumpcję głosowania, do której doszło w sierpniu. Polityczka nie kryła irytacji. - Nie przypominam sobie, żeby w przypadku innych marszałków, w poprzednich latach, [...] ktokolwiek wokół tego robił taki szum - powiedziała.
Zobacz wideo Budka do Witek: Prokuratura już prowadzi postępowanie w pani sprawie

W środę 15 września przed 37. posiedzeniem Izby odbyła się konferencja prasowa marszałkini Sejmu Elżbiety Witek. Polityczka przedstawiła "ustawy, na które czekają obywatele", będące tematem nadchodzącego posiedzenia. Wśród nich znalazł się między innymi projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym bez wkładu własnego, tzw. ustawa podatkowa czy ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Jeden z dziennikarzy postanowił jednak przywołać kwestię reasumpcji, do której doszło w sierpniu.

Przemysław CzarnekCzarnek odsłania kulisy głosowania ws. reasumpcji. "Był w gronie prawników"

Elżbieta Witek odpowiada na kolejne pytania o reasumpcję: Nie złamałam regulaminu

- Pojawiły się zawiadomienia na panią do prokuratury. Autorzy opinii, na które pani się powoływała na sali plenarnej, wycofali się i stwierdzili, że nie miała pani prawa ich wykorzystać. Czy z perspektywy czasu nie uważa pani, że popełniła błąd i że doszło do złamania regulaminu Sejmu? - zapytał, na co Elżbieta Witek stwierdziła, że "absolutnie nie".

Jan GrabiecGrabiec o odwołaniu Witek: Rozmawiamy ze wszystkimi. Nawet z posłami PiS

- Postępowałam zgodnie z regulaminem, zgodnie z kompetencjami Marszałka Sejmu. W żadnym momencie nie złamałam regulaminu, a jeżeli pan stawia taką tezę, to bardzo proszę o podanie artykułu, który przeze mnie został złamany - podkreśliła.

- Jeżeli chodzi o te opinie: proszę państwa, ja mam wokół siebie samych prawników. W Kancelarii Sejmu, w Gabinecie Marszałka, w BAS-ie [Biuro Analiz Sejmowych - red.], w BL-u [Biuro Legislacyjne - red.]. Ja mam kogo zapytać o opinię i swoich prawników pytałam o opinię - dodała. Na prośbę jednej z dziennikarek o podanie nazwisk wspominanych prawników marszałkini jednak odmówiła.

Reasumpcja głosowania. Witek: Nie pamiętam podobnego zamieszania w poprzednich latach

Witek podkreśliła, że podejmując decyzję o reasumpcji głosowania, dysponowała regulaminem Sejmu i uchwałą Prezydium Sejmu. Podkreśliła jednak, że niezmiernie dziwi ją zamieszanie wywołane tą sprawą i poprosiła, by więcej o nią nie pytać, ponieważ "to niepoważne".

- Nie przypominam sobie, żeby w przypadku innych marszałków, w poprzednich latach, a byli to marszałkowie ze wszystkich opcji i były przeprowadzone reasumpcje - w jednym przypadku ze złamaniem prawa przez pana marszałka Radosława Sikorskiego - nie słyszałam, żeby ktokolwiek wokół tego robił taki szum, jaki zrobił się ten wokół tej reasumpcji, która jest mechanizmem, podobnie jak ponowne głosowanie, jest mechanizmem zapisanym w regulaminie Sejmu - dodała. 

***

Macie pytania czy wątpliwości dotyczące inflacji? Przesyłajcie je do nas na adres: news_gazetapl@agora.pl. W czwartek 16 września prof. Marian Noga, gość nowego programu Q&A Gazeta.pl, odpowie na Wasze i nasze pytania.

Więcej o: