Kaczyński: Nie będzie żadnego polexitu. "To wymysł propagandowy"

- Nie będzie żadnego polexitu, to wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas. Chcemy być w Unii Europejskiej, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem - powiedział w rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo Co z deklaracją ideową PO i "gabinetem przyszłości"?

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Jarosław Kaczyński podkreślił, że polski rząd chce zakończenia kryzysu, jaki jest w Unii Europejskiej. - Traktaty w niemałym stopniu przestają obowiązywać, albo są wykorzystywane pretekstowo. Zasada równości państw też jest łamana i to w sposób bardzo drastyczny. Widać też tendencje do instrumentalizacji UE przez najsilniejsze państwa, w szczególności jedno - Niemcy. Temu musimy się przeciwstawiać. Jesteśmy za tym, by unijne traktaty zostały odpowiednio doprecyzowane tak, aby różnego rodzaju nadużycia były radykalnie utrudnione - podkreślił wicepremier ds. bezpieczeństwa.

Dodał, że w "poprawionej Unii" musi obowiązywać zasada równości państw. - Jeśli coś wolno w jednym państwie, to znaczy, że wolno we wszystkich - zaznaczył.

Prezes PiS stwierdził również, że chciałby, aby Krajowy Plan Odbudowy został już zatwierdzony, bo z jego wiedzy wynika, "że żadnych merytorycznych zastrzeżeń nie ma". - Natomiast zdaję sobie sprawę, w jakiej fazie w tej chwili znajduje się UE i jak różne sprawy są rozgrywane. W dalszym ciągu uważam, że jest bardzo duża szansa na to, żeby plan był w niedługim czasie zatwierdzony - podkreślił.

Marian BanaśMarian Banaś chciał odwołać wiceszefa NIK. Jest opinia komisji sejmowej

Kaczyński: Rekonstrukcji rządu nie będzie

Jarosław Kaczyński w czasie rozmowy odniósł się także do tematu rekonstrukcji rządu. Stwierdził, że nie jest ona planowana, ale nie wyklucza pojedynczych zmian. - Nie chcę mówić o żadnych sprawach personalnych, to jest przedwczesne. Od razu mówię, że są ministrowie, którzy chcą odejść z rządu i choć przez dłuższy czas nie przychylaliśmy się do ich próśb, to być może nadejdzie taki moment - wyjaśnił. Jak dodał prezes PiS, aby doszło do zmian, trzeba ostatecznie dogadać się w obrębie koalicji. Podkreślił również, że w jego partii sporu w tej kwestii nie ma.

Pytany o to, czy sam opuści rząd, Kaczyński odparł, że "na pewno w tym roku nie zrezygnuje, chyba, że z niego zrezygnują".

2 Posiedzenie Sejmu VIII KadencjiKukiz może poprzeć projekt opozycji. "Jeśli będzie mi się podobał"

Więcej o: