Sejm. Paweł Kukiz może poprzeć projekt opozycji. "Z PiS zawierałem umowę na konkretne ustawy"

Paweł Kukiz nie wyklucza poparcia zmian w regulaminie Sejmu, których autorem jest Kazimierz Michał Ujazdowski. Polityk i muzyk wziął udział w spotkaniu z klubami opozycyjnymi, podczas którego debatowano nad projektem. - Ja z Prawem i Sprawiedliwością zawierałem umowę na konkretne ustawy i konkretne sprawy i nie było tam mowy o regulaminie Sejmu - powiedział.

We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie klubów i kół opozycyjnych, dotyczące zmian w regulaminie Sejmu. Za projektem nowelizacji stoi senator Kazimierz Michał Ujazdowski, który w czerwcu dołączył do klubu PSL. Z Ujazdowskim współpracują m.in. dr hab. Ryszard Balicki i dr hab. Leszek Kwieciński. 

Zobacz wideo Paweł Kukiz. Mówi o sobie oszołom, homofob... Trudno się nie zgodzić [Puszka polityczna]

Jak relacjonuje Onet, politycy opozycji wstępnie poparli projekt, choć pojawiały się głosy sceptyczne.  - Przez ostatnie 6 lat dyskusja nad zmianami regulaminu kończyła się tym, że byliśmy tak naprawdę dokręcani. Boję się, że PiS ostatecznie wysunie kilka poprawek i uchwali je odpowiednią większością - powiedział poseł KO Zbigniew Konwiński. 

Białe miasteczko 2.0 w Warszawie. Medycy protestująLekarz: Rząd bada, jak daleko może pójść, żeby nie stracić w sondażach

- Nie rozumiem tego założenia, że PiS jest w stanie wszystko przegłosować. Czy wy rzeczywiście nie zauważacie, że PiS nie jest w stanie przegłosować wszystkiego? Czy to jest element jakiejś gry politycznej z waszej strony? - mówił w odpowiedzi Paweł Kukiz. 

Projekt zmian dostępny jest pod tym linkiem.

Projekt zmian w regulaminie Sejmu. Paweł Kukiz zagłosuje za?

"Przedstawiony projekt zmian w Regulaminie Sejmu przywraca wolnościowe (deliberatywne) funkcje parlamentu i – w dalszej kolejności – proponuje reformy mające na celu dbałość o wysoki standard legislacji, urealnienie kontroli parlamentarnej i udziału Sejmu w polityce dotyczącej członkostwa Polski w Unii Europejskie" - czytamy w uzasadnieniu dokumentu. Zmiany przewidują m.in. brak możliwości odrzucenia projektu obywatelskiego w pierwszym czytaniu czy możliwość nieograniczonego zabierania głosu przez szefów klubów. Projekt miałby ukrócić ekspresowe tempo prac przy projektach poselskich. 

- Proponujemy wprowadzenie debaty na zasadzie równości stron - na wzór brytyjski. Kluby i koła deklarujące opozycyjność wobec rządu będą miały 5 min na pytanie, a rządzący będą mieli 5 min na odpowiedź - mówił o projekcie Ujazdowski.

Jak na zmiany zapatruje się Paweł Kukiz? Z rozmowy z dziennikarzami wynika, że polityk może poprzeć projekt. - Każda idea, która służy demokratyzacji państwa, jest dobrą ideą. Ja z Prawem i Sprawiedliwością zawierałem umowę na konkretne ustawy i konkretne sprawy i nie było tam mowy o regulaminie Sejmu - powiedział w Sejmie. - Jeśli mi się ten projekt będzie podobał, to za nim zagłosuję - dodał. 

Wyprzedzał na czołówkęKierowca wyprzedzał ciężarówkę, jadąc na czołówkę z innym tirem [WIDEO]

Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy obecnie 227 posłów, przez co nie ma większości potrzebnej do swobodnego przyjmowania ustaw. Koło Kukiz'15 ma czterech członków - Pawła Kukiza, Jarosława Sachajkę, Stanisława Żuka i Stanisława Tyszkę. Trzej pierwsi poparli niedawno tzw. lex TVN. Ustawę uderzającą w stację poparli także dwaj posłowie niezrzeszeni - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.  

Więcej o: