Jest zawiadomienie ws. budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. "Tak budowany płot to barbarzyństwo"

Partia Zielonych złożyła zawiadomienie do prokuratury na ministra obrony narodowej. Chodzi o płot, który powstaje na granicy z Białorusią. Jak podkreślono w piśmie, ogrodzenie "w swojej nieprawidłowej konstrukcji może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt"
Zobacz wideo Relacja z wyprawy na Spitsbergen. Zobacz, jak wygląda stacja badawcza UAM

W zeszły wtorek członkinie Partii Zielonych - Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska i Magdalena Gałkiewicz - złożyły zawiadomienie ws. budowy płotu na granicy. "Mariusz Błaszczak wydał decyzję o rozpoczęciu budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, który w swojej nieprawidłowej konstrukcji może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz powodować wejście w posiadanie zwierzyny za pomocą wnyków i innych niedozwolonych środków" - czytamy w przesłanym dziś do redakcji Gazeta.pl piśmie.

Polityczki zwracają uwagę na materiał, z którego powstaje ogrodzenie - to trzy warstwy drutu ostrzowego (concertiny). "Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione. Tym samym budowa ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej w opisanej wcześniej konstrukcji potencjalnie stanowi rażący przypadek nieprzestrzegania przepisów przy projektowaniu lub wykonywaniu robót budowlanych, a tym samym podlega sankcji karnej" - podkreślają.

Jak dodają, zasieki będące częścią ogrodzenia "w swojej konstrukcji potencjalnie stanowią wnyki, w które może wpadać zwierzyna. A tym samym będzie mogło dochodzić do wejścia w jej posiadanie przez patrolujące granice jednostki Straży Granicznej i Wojska Polskiego. Co za tym idzie, będzie mogło dochodzić do niezgodnego z prawem wejścia w posiadanie zwierzyny za pomocą wnyków i innych niedozwolonych środków, co jest określone jako przestępstwo w art. 53 pkt. 5 Prawa łowieckiego" - czytamy dalej. Jak dodały członkinie Zielonych, Mariusz Błaszczak ma odpowiadać za "popełnienie potencjalnych ww. przestępstw jako osoba podejmująca decyzje o rozpoczęciu akcji przestępczej oraz wydająca polecenia i kierująca wykonaniem czynu zabronionego".

Nie jest to pierwsze zawiadomienie do prokuratury

Jeszcze wcześniej, bo już 29 sierpnia Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i Fundacja LPM - Ruch na Rzecz Obrony Praw Zwierząt i Ludzi złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w sprawie płotu oraz działań władz na granicy białoruskiej. "Zrobiliśmy to jako pierwsi w Polsce, poprzedzając to działanie konsultacjami prawnymi, w których pracowało sporo naszych pracowników i aktywistów" - przekazał Gazeta.pl Konrad Dulkowski, prezes zarządu organizacji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Zawiadomienie dotyczy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów oraz "wydających im polecenia" członków rządu, m.in. Mariusza Błaszczaka, Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego oraz Mariusza Kamińskiego.

"Tak budowany płot to zwykłe barbarzyństwo"

O tym, że płot może stanowić zagrożenie dla życia zwierząt, pisaliśmy już na początku września. Naukowcy podkreślają, że budowa ogrodzenia uniemożliwi zwierzętom przemieszczanie się, co może mieć "katastrofalne skutki" szczególnie dla gatunków rzadkich i zagrożonych.

- Jeśli gdziekolwiek są budowane płoty, to concertina jest wieszana na górze. Utrudnia ona przejście ludziom, ale nie powoduje uszczerbku na życiu i zdrowiu zwierząt - mówił z kolei gen. Mieczysław Gocuł, był szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w rozmowie z Onetem, zaznaczając, że w polskim płocie zwoje z drutu ostrzowego położone są na ziemi. - Naprawdę żal będzie patrzeć, jak na ten płot Błaszczaka będzie wpadała zwierzyna i w bólach umierała w zwojach concertiny. Krew tych zwierząt będzie miał na rękach minister obrony. Tak budowany płot to zwykłe barbarzyństwo - stwierdził.

Więcej o: