Błaszczak o stanie wyjątkowym: Sprawił, że wycieczki totalnej opozycji już się nie odbywają

- Chcę zapewnić, że Polska granica jest bezpieczna. Stan wyjątkowy wprowadzony w pasie przygranicznym spowodował to, że nie odbywają się wycieczki opozycji totalnej na granicę, w celu wpisywania się w scenariusz białoruski - powiedział w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Polityka zapytano też, czy rządzący rozważają przedłużenie wprowadzonego 2 września stanu wyjątkowego.

- Polska granica jest bezpieczna, a wprowadzenie stanu wyjątkowy znacznie zmniejszyło ryzyko prowokacji. Dwa tysiące żołnierzy wspiera polskich strażników granicznych. Codziennie budowane jest ogrodzenie na granicy, które niewątpliwie sprawia, że liczba incydentów spada. Mamy ponad 60 km ogrodzenia 2,5-metrowego, 130 km zasieków wojskowych, które są położone na granicy. Kładziona jest siatka, która chroni zwierzęta przed okaleczeniem - powiedział we wtorek w "Sygnałach dnia" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo Przewodniczący Nowoczesnej o wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Błaszczak: Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy

Dodał, że ogrodzenie, które powstało na granicy polsko-białoruskiej ma charakter "tymczasowy". Dopytywany przez dziennikarza Polskiego Radia, czy na granicy polsko-białoruskiej "może powstać mur", odparł, że "nad tym będzie się pochylał rząd". - Zadanie, które wziąłem na swoje barki, to szybkie pobudowanie ogrodzenia i zapewnienie bezpieczeństwa, gdyż ta granica była atakowana. Próbowano doprowadzić do kryzysu migracyjnego, wykorzystując ludzi, którzy zaufali handlarzom - zaznaczył.

Błaszczak stwierdził też, że stan wyjątkowy wprowadzony w pasie przygranicznym spowodował, że "nie odbywają się wycieczki opozycji totalnej na granicę, w celu wpisywania się w scenariusz białoruski".

Szefa MON zapytano też, czy rząd rozważa przedłużenie stanu wyjątkowego, który - według obecnie obowiązującego rozporządzenia prezydenta - ma obowiązywać przez 30 dni, czyli do 2 października.

- Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Jeszcze raz podkreślam - ryzyko prowokacji znacząco spadło dlatego, że został wprowadzony stan wyjątkowy - podkreślił polityk.

Protest w obronie TVN i wolnych mediów w Częstochowie. Reporterzy Bez Granic ogłaszają "stan wyjątkowy dla wolności prasy" w Polsce

- Władza na Białorusi utrzymuje się tylko dlatego, że ma wsparcie Kremla. Można powiedzieć, że mieliśmy próbę przeprowadzenia działań wymierzonych w Polskę, które zostały postanowione za naszą wschodnią granicą - powiedział szef MON w Polskim Radiu.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

2 września na wniosek rządu prezydent Andrzej Duda wprowadził stan wyjątkowy na terenach przygranicznych z Białorusią. Wydane rozporządzenie dotyczy wszystkich miejscowości, które znajdują się w pasie o szerokości trzech kilometrów od granicy.

Antoni Macierewicz Macierewicz zawiadamia prokuraturę. Po publikacji kontrraportu

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego była argumentowana rosnącą liczbą migrantów na granicy. Przedstawiciele rządu mówili też o bezpieczeństwie mieszkańców regionów przygranicznych w związku z wojskowymi manewrami Zapad-21. W treści uzasadnienia nie było jednak ani słowa o manewrach, podnoszona była natomiast kwestia obecności przy granicy osób, których prawa miałyby "zakłócać" działania funkcjonariuszy.

Przypominamy ograniczenia, które obowiązują w związku ze stanem wyjątkowym:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach;
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez przebywające w miejscach publicznych osoby, które ukończyły 18 lat, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat - legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, również w przypadku, gdy miejsca te, obiekty lub obszary stanowią tło dla wizerunku funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji oraz żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (zakaz nie dotyczy funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej i Policji oraz żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe);
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej przez odmowę udostępnienia w sposób określony w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Stan wyjątkowy obowiązuje przez co najmniej 30 dni.

Więcej o: