Sondaż: Czy Polacy popierają polexit? Zdecydowana odpowiedź ankietowanych

Polska powinna być dalej członkiem Unii Europejskiej - takie wnioski płyną z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Decyzję o pozostaniu we wspólnocie popiera aż 88 proc. ankietowanych.

Pracownia United Surveys w sondażu dla "DGP" i RMF FM zapytała Polaków, czy nasz kraj powinien pozostać w Unii Europejskiej. "Zdecydowanie tak" na to pytanie odpowiedziało 68,6 proc. respondentów, a "raczej tak" - 19,5 proc. Wyjście ze Wspólnoty poparło 7,2 proc. ankietowanych. "Nie mam zdania" w tej sprawie - odpowiedziało 4,8 proc. pytanych.

Zobacz wideo Czy Polska pójdzie drogą Wielkiej Brytanii? Komentarz do słów marszałka Terleckiego

Ankietowani poparcie dla pozostania w UE ocenili identycznie bez względu na płeć. Jednak częściej to kobiety popierały wyjście ze Wspólnoty (10 proc.), a mężczyźni jedynie w 5 proc.  

Wśród badanych wyodrębniono grupę, która w 100 proc. popiera pozostanie naszego kraju w UE - to osoby powyżej 70. roku życia. Z wynikiem 95 proc. pozostanie w szeregach Wspólnoty poparły osoby w wieku od 18. do 29. roku życia.

Wiceminister Waldemar BudaWaldemar Buda: Nie traktujmy Unii Europejskiej jak jakiegoś bożka

"Najwięcej zwolenników 'polexitu' - 14 proc. - jest natomiast wśród osób od 40. do 49. roku życia. Z kolei w grupie osób od 50. do 59. roku życia aż 21 proc. nie ma zdania w tej sprawie" - czytamy na RMF24.

Pracownia zapytała Polaków, czy ich zdaniem wyjście Polski z UE to realny scenariusz. Twierdząco odpowiedziało 30 proc. osób. W taki scenariusz rozwoju wydarzeń nie wierzy 57,2 proc. pytanych, a 13,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Prof. Ryszard LegutkoLegutko: Instytucje europejskie chcą doprowadzić do zmiany władzy w Polsce

Czy polityka PiS może wyprowadzić nas z UE?

W ubiegłym tygodniu podobne badanie stworzyła pracownia Kantar. Dla TVN24 przeprowadzony został sondaż, w którym zapytano respondentów o to, czy ich zdaniem polityka partii rządzącej może doprowadzić do polexitu.

Oba badania zostały przeprowadzone w związku ze słowami polityków Zjednoczonej Prawicy, którzy w ostatnim czasie kilkukrotnie krytykowali Unię Europejską. Mowa m.in. o pośle Marku Suskim, który podczas uroczystości z okazji 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa, nazwał UE "brukselskim okupantem". Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu mówił z kolei, że "Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej demokracji im nie odpowiada. Odwrócili się i wyszli", a także, że "jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, to musimy szukać drastycznych rozwiązań".

"Czy Pana(i) zdaniem polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej?" - pytał Kantar respondentów. 23 proc. Polaków wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", z kolei 20 proc. odpowiedziało "raczej tak". Łącznie 43 proc. badanych uważa więc, że polityka rządu może skończyć się polexitem.

Odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 14 proc. respondentów, a "raczej nie" - 27 proc. W sumie 41 proc. badanych jest zdania, że polityka Prawa i Sprawiedliwości nie doprowadzi do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Odpowiedzi na postawione pytanie nie potrafiło udzielić 20 proc. ankietowanych. 

Podczas poprzedniego badania, które zostało przeprowadzone w czerwcu, 44 proc. respondentów uważało, że polexit w wyniku polityki PiS jest możliwy, a 43 proc. wyraziło zdanie przeciwne. 

Więcej o: