Jarosław Kaczyński powinien odejść z rządu? Wynik sondażu jest dość jednoznaczny dla wicepremiera

Ponad 57 proc.respondentów opowiedziało się za odejściem Jarosława Kaczyńskiego z rządu - tak wynika z najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Partia rządząca zaplanowała na wrzesień rekonstrukcję rządu. O tym, kto ma stracić stanowiska, wielokrotnie spekulowały już media. Pod koniec sierpnia m.in. Onet donosił, że ze stanowiska miałby ustąpić wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Jednak politycy partii rządzącej albo temu zaprzeczają, albo informują, że nie nastąpi to jeszcze teraz. 

Tymczasem, jak wynika z najnowszego sondażu SW Research, decyzję o odejściu szefa PiS poparłoby większość Polaków. - Ponad 57 proc. badanych opowiada się za tym, by Jarosław Kaczyński przestał pełnić funkcję wicepremiera - podaje "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

Na pytanie: "Czy Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera" twierdząco odpowiedziało 57,3 proc. respondentów, przeciwnych było 21,7 proc. badanych. 5,7 proc. ankietowanych przyznało, że nie wiedziało, iż Kaczyński jest wicepremierem. 15,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Jarosław KaczyńskiKuzyn Kaczyńskiego: Jarek jest w dobrej formie. Byłby świetnym premierem

- Zmianie na stanowisku wicepremiera częściej sprzeciwiają się mężczyźni (co czwarty z nich), niż kobiety (co piąta) - mówi w rozmowie z "Rz" Przemysław Wesołowski – prezes zarządu SW Research.

Analizą objęto grupę 800 dorosłych użytkowników panelu on-line w dniach od 7 do 8 września 2021 r. - Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej - napisano. 

Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu? Terlecki: Jeszcze nie teraz

Na temat rzekomej rezygnacji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu wypowiedział się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Przyznał, że prezes PiS planuje rezygnację z obecności w rządzie, jednak jeszcze nie teraz. 

- W jakiejś odleglejszej perspektywie, nie w ciągu najbliższych miesięcy, chce się zająć partią. Mamy dwa lata do wyborów, trzeba będzie tu dużo wysiłku włożyć - informował w środę wicemarszałek. Polityk podkreślał też, że Jarosław Kaczyński ma do dokończenia kilka spraw, m.in. ustawę o obronie narodowej. 

Jarosław KaczyńskiRekonstrukcja rządu jesienią. Kaczyński odejdzie? "Jeśli będzie chciał"

Kuzyn prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Tomaszewski w rozmowie z "Super Expressem" także  potwierdził, że Kaczyński nie zamierza jeszcze odchodzić z rządu. - Jarek jest w bardzo dobrej formie. Świetnie sobie radzi, na wakacjach trochę odpoczął od polityki. Będzie pewnie jak najdłużej pracował, bo on uwielbia pracę - mówił.

- Czy powinien jeszcze zostać premierem? Czemu nie?! Byłby świetnym premierem - dodał

Więcej o: