Trzy miliony zł dofinansowania dla Straży Narodowej i Marszu Niepodległości. Kontrola posłów KO

Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej ustalili, że stowarzyszenia Straż Narodowa oraz Marsz Niepodległości miały otrzymać w sumie trzy miliony złotych dofinansowania od podległego resortowi kultury Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Organizacje wnioskowały o pieniądze m.in. na zakup siedziby, samochodów czy studia telewizyjnego.

Trzy miliony złotych dofinansowania na Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i Stowarzyszenie Straż Narodowa miały wpłynąć w sierpniu. Są to dotacje z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, który prowadzi program Fundusz Patriotyczny. Pieniądze, które są w jego ramach przyznawane, pochodzą z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kierowanego przez Piotra Glińskiego. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński prowadzą kontrolę w sprawie dofinansowania. 

Zobacz wideo Tak wyglądał Marsz Niepodległości. Okrzyki "PiS, PO - jedno zło"

1,3 mln zł na Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i 1,7 mln zł na Stowarzyszenie Straż Narodowa 

"W sierpniu na konta nacjonalistów rząd przelał 3 mln zł. 1,3 mln na Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. 1,7 mln na Stowarzyszenie Straż Narodowa - to dostało środki na zakup siedziby 1,51 mln, pick-upa/SUV 50 tys., busa na 9 os. 45 tys. Prowadzimy szczegółową kontrolę" - poinformował na Twitterze poseł KO Michał Szczerba

- W naszej opinii jednym z kryteriów rozdziału środków jest przynależność do prawej strony. Myślę o organizacjach związanych z PiS, ale również o organizacjach o charakterze nacjonalistycznym. Niektórzy twierdzą neofaszystowskim, które w ostatnich miesiącach stały się beneficjentami milionowych dotacji - mówił w czwartek poseł Joński podczas konferencji prasowej, a jego słowa cytuje dziennik.pl za PAP. 

Dziennikarz "Czarno na białym" TVN24 Artur Warcholiński dotarł do wniosków, w których organizacje związane z Robertem Bąkiewiczem zwróciły się o dotacje do Funduszu Patriotycznego działającego w ramach Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. 

Stowarzyszenie Straż Narodowa. Na jakie cele zostaną przeznaczone pieniądze?

Stowarzyszenie Straż Narodowa w ramach programu "Fundusz Patriotyczny - edycja 2020-2021 Wolność po polsku" zwróciła się o dotację w wysokości 1,7 mln złotych. Z dokumentacji zdobytej przez dziennikarza TVN24 wynika, że pieniądze w dużej mierze mają zostać przeznaczone na zakup siedziby (1,51 mln zł). 

Co z resztą? Stowarzyszenie zawnioskowało o środki na m.in. zakup sprzętu ratowniczego oraz ćwiczebnego dla ratownictwa medycznego (28 650 zł), zakup busa do przewozu dziewięciu osób (45 000 zł) czy zakup samochodu terenowego pick-up/SUV 4x4 (50 000 zł). 

W swoim wniosku organizacja pisała, że jej zadanie ma polegać na "zwiększeniu możliwości i profesjonalizacji działań Straży Narodowej" w celu wyszkolenia większej liczy wolontariuszy oraz wyposażenia ich w sprzęt. W tym celu niezbędny miałby być ośrodek szkoleniowy, który będzie też pełnił funkcję bazy ratownictwa oraz "centrum zgłaszania interwencji". 

Jako jedną z potrzeb wymieniono też środki transportu oraz sprzęt specjalistyczny "do ochraniania zgromadzeń publicznych i udzielania pierwszej pomocy". Ochrona miałaby być przewidziana dla wydarzeń o charakterze patriotycznym, religijnym i obrońców życia. 

1,3 mln zł dofinansowania dla Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Z informacji TVN24 wynika, że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości otrzymało pieniądze na m.in. na zakup, przystosowanie i wykonanie mobilnego studia telewizyjnego na podwoziu samochodowym (135 000 zł), zakup nagłośnienia estradowego (74 000 zł), zakup mobilnej sceny (100 000 zł), zakup oświetlenia scenicznego (37 000 zł), zakup samochodu dostawczego (60 000 zł), zakup telebimu (60 000 zł), zlecenie wykonania oprogramowania do obsługi medialnej (137 000 zł), zakup samochodu osobowego (55 000 zł) czy zakup studia TV (257 000 zł). 

"Uczestnikom, którzy z różnych powodów nie mogą stać w tłumie, chcemy zaoferować relację na żywo. Zadanie obejmuje również odpowiednie wyposażenie studia. W ramach zadania zwiększymy liczbę programów edukacyjnych i historycznych oraz wywiadów z ekspertami" - pisało we wniosku stowarzyszenie. 

Fundusz Patriotyczny

Jak czytamy na stronie Funduszu Patriotycznego, celem programu jest: "realizacja polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej, inspirowanie, wspieranie i upowszechnianie zjawisk w nauce, kulturze i sztuce nawiązujących do dziedzictwa polskiej historii, wspieranie badań nad historią i dziedzictwem Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej myśli społeczno-politycznej". 

Aplikować o pieniądze mogą: samorządowe instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, organizacje pozarządowe w tym szczególności stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, związki stowarzyszeń, fundacje oraz jednostki terenowe organizacji pozarządowych posiadające osobowość prawną i Koła Gospodyń Wiejskich. 

Wnioski o dofinansowanie można było składać do 24 kwietnia 2021 roku. Uruchomiono dwie ścieżki dotacyjne: 

  • priorytet 1. - dofinansowanie projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych;
  • priorytet 2. - przedsięwzięcia inwestycyjne i infrastrukturalne czy szkoleniowe.

Oficjalna informacja o wynikach naboru została opublikowana w czerwcu. 

Więcej o: