Angela Merkel w Warszawie. Ostatnia wizyta niemieckiej kanclerz w Polsce

Niemiecka kanclerz Angela Merkel spotka się w sobotę w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród planowanych tematów rozmów - ochrona granic Unii czy Nord Stream 2. To ostatnia wizyta Merkel w Polsce przed jej przejściem na polityczną emeryturę.

Wizyta Angeli Merkel w Polsce będzie kolejną z serii pożegnalnych. 26 września Niemcy wybiorą bowiem nowy Bundestag, do którego polityczka nie będzie już kandydować. Po 16 latach sprawowania urzędu uznała, że czas na emeryturę.

Zobacz wideo Nord Stream 2. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze? Nie zawsze. "To pułapka" [OKO NA ŚWIAT]

3 września pojawiła się informacja, że szefowa niemieckiego rządu przyjedzie do Polski, gdzie spotka się między innymi z premierem i prezydentem naszego kraju. Według najnowszych doniesień z niemiecką kanclerz spotka się jedynie premier Mateusz Morawiecki.

Głównymi tematami rozmów w czasie spotkania będą m.in. ochrona granic Unii Europejskiej, zwiększona liczba imigrantów przy polskiej granicy, napięcia wewnątrz wspólnoty UE oraz Nord Stream 2.

Prezydent Duda nie spotka się z Merkel. W planach na ten dzień ma wizytę w Dąbrowie Górniczej

Wirtualna Polska ustaliła, że o spotkaniu Andrzej Duda miał się dowiedzieć z komunikatu niemieckiej strony. - Propozycja spotkania nie była ustalana z Pałacem. Nie pojawiła się kilka tygodni temu - przekazał portalowi informator z Pałacu Prezydenckiego, dodając, że przedstawiciele ambasady zgłosili się do Kancelarii Prezydenta dopiero później.

- Tak się nie robi w dyplomacji. Niemiecka strona przepraszała nas za to, ale prezydent miał już wcześniej zaplanowane aktywności w sobotę 11 września - podkreśliła w rozmowie z WP osoba z otoczenia prezydenta.

Angela MerkelDuda nie spotka się z Merkel. "Tak się nie robi w dyplomacji"

Jak możemy się dowiedzieć z oficjalnej strony prezydenta, na sobotę 11 września zaplanowana jest jego wizyta w Dąbrowie Górniczej, gdzie Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania Niezależnego Samorządu Związku Zawodowego "Solidarność". Głowa państwa wręczy wówczas odznaczenia państwowe. Wydarzenie zaplanowane jest od godziny 12:00 do 16:00.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", spotkanie prezydenta z Angelą Merkel mogłoby "pomóc w rozwiązaniu sporu" Polski z Brukselą związanego z utrzymywaniem przez nasz kraj Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kanclerka przez wiele lat była bowiem szefową obecnej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Więcej o: