W czwartek w Karpaczu doszło do rozmów między ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia. Po spotkaniu rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że przedstawione przez medyków postulaty są "zbyt ogólnikowe, żeby o nich dyskutować".
- Dlatego dziś do 22:00 czekamy, aby komitet protestacyjny przesłał drogą elektroniczną skonkretyzowane postulaty, na bazie których będziemy mogli jutro prowadzić dalsze rozmowy - dodał.
W piątek rano Andrusiewicz potwierdził, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło osiem postulatów od komitetu protestacyjnego. Zapewnił, że przed południem kierownictwa resortu zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia wspólnie omówią przedstawione propozycje. - Będziemy informować komitet protestacyjny o dalszych krokach - zapowiedział Andrusiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
O godz. 6:30 przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitet Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia zamieścili na Twitterze wpis, w którym podkreślili, że jako medycy i pracownicy personelu niemedycznego, tworzący system ochrony zdrowia w Polsce, "przyzwyczajeni są do współpracy", ale "opartej na szacunku".
"Dlatego nie po końca podoba się nam gra, w jaką próbuje nas uwikłać Ministerstwo Zdrowia. Postulaty znane są od dawna, bardzo szczegółowe" - zaznaczono. Do komunikatu dołączono też listę postulatów, które trafiły do resortu zdrowia, i które komitet zamierza przedstawić premierowi w trakcie piątkowego spotkania. Przytaczamy je w całości poniżej:
W sobotę 11 września w Warszawie ma odbyć protest pracowników ochrony zdrowia. Po czwartkowych rozmowach z Niedzielskim przedstawicieli komitetu podkreślali, że termin manifestacji pozostaje aktualny.