Senat podjął decyzję. "Lex TVN" odrzucony

Podczas czwartkowego posiedzenia Senat odrzucił ustawę medialną, która miała uderzyć w TVN24. Za odrzuceniem ustawy głosowało 53 senatorów, 37 zagłosowało przeciw, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

W czwartek o godzinie 11 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu. W planach obrad znalazła się m.in. nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji znana szerzej jako "lex TVN". Nowe przepisy wprowadziłyby zmiany w kwestii warunków przyznawania nadawcom medialnym koncesji. 

Zobacz wideo Co dalej z lex TVN?

Sprawa "lex TVN". Senator PiS głosował razem z opozycją

W poniedziałek odbyło się wspólne posiedzenie senackich Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej, podczas którego senatorowie przegłosowali odrzucenie nowelizacji w całości. W czasie czwartkowego posiedzenia miała miejsce debata nad ustawą, po której odbyło się głosowanie. 

Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 53 senatorów, 37 wyraziło głos przeciwny, z kolei trzy osoby wstrzymały się od głosu. Razem z opozycją za odrzuceniem ustawy zagłosował senator PiS Jan Maria Jackowski. Senatorzy, którzy wstrzymali się od głosu to: Margareta Budner, Tadeusz Kopeć i Józef Łyczak (wszyscy z PiS).

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki Ryszard Terlecki tłumaczy się ze słów o polexicie. "Wymyślona szopka"

Udziału w głosowaniu nie wzięło sześciu senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Byli to: Włodzimierz Bernacki, Grzegorz Czelej, Maria Koc, Waldemar Kraska, Jarosław Rusiecki oraz Alicja Zając. Teraz nowelizacja po raz kolejny trafi pod obrady Sejmu. 

- Biuro Legislacyjne Senatu w konkluzji swojej opinii stwierdza, że nowelizowana ustawa nie powinna stać się częścią systemu prawnego, ponieważ narusza szereg przepisów Konstytucji RP, postanowienia traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki sporządzonego w Waszyngtonie 21 marca 1990 r., a także traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - mówiła senatorka Barbara Zdrojewska podczas obrad. 

Przypomniała również opinię zespołu doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu RP, że "ustawa przyjęta w wyniku nielegalnej reasumpcji głosowania narusza konstytucyjne zasady zaufania obywateli do państwa, ochrony praw słusznie nabytych, ochrony własności prywatnej, swobody prowadzenia działalności medialnej, wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" oraz "jest niezgodna z umową polsko-amerykańską". 

PiS przed rozpoczęciem obrad: Ustawa niezgodna z konstytucją

Przewodniczący grupy senatorów PiS Marek Martynowski w czwartek przed rozpoczęciem obrad stwierdził, że ustawa jest niekonstytucyjna. - Zapis, który podobno posłowie Konfederacji wpisali, że członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będą wybierani przez prezydenta za zgodą Sejmu i Senatu jest niezgodny z konstytucją. W konstytucji jest wprost zapisane, że ma być to Sejm, Senat i prezydent - powiedział. 

Posiedzenie Senatu, debata o 'lex tvn' Senat obraduje ws. "lex TVN". Senator PiS: Ustawa niekonstytucyjna

"Lex TVN"

Zgodnie z założeniami nowelizacji "lex TVN" koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych oraz telewizyjnych mógłby uzyskać podmiot, który ma siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie mógłby jednak być zależny od osoby zagranicznej spoza tego obszaru. 

W czasie sierpniowego głosowania nad ustawą w Sejmie marszałkini Elżbieta Witek ogłosiła reasumpcję po głosowaniu przegranym przez partię rządzącą ws. odroczenia głosowania. Przedstawiciele kancelarii prezydenta od jakiegoś czasu sugerują, że nawet jeśli Sejm przyjmie ustawę, zostanie ona zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

- Mamy wyraźny komunikat, prezydent publicznie powiedział w wywiadzie, dlaczego nie zgadza się z tą propozycją, szef gabinetu też wyraźnie dał sygnał temu, że prezydent ustawy przygotowanej w tej formie nie zaakceptuje - mówił w TVN24 Andrzej Dera minister w kancelarii prezydenta. 

Elżbieta Witek i Ryszard Terlecki - 36 Posiedzenie Sejmu IX Kadencji Senat zajmie się "lex TVN". Duda gotów zawetować

Więcej o: