Senat obraduje ws. "lex TVN". PiS ogłasza: "Ustawa niezgodna z konstytucją". Chodzi o poprawkę Konfederacji

Senat zajmuje się w czwartek ustawą "lex TVN". Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący grupy senatorów PiS - Marek Martynowski stwierdził, że ustawa jest "niekonstytucyjna". W poniedziałek komisje senackie: Kultury i Środków Przekazu, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza wniosły o odrzucenie tej nowelizacji w całości.

W czwartek o godzinie 11 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba zajmie się między innymi nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji ("lex TVN"), która wprowadza zmiany w zakresie warunków przyznawania koncesji nadawcom medialnym.

Dziennikarze zapytali Marka Martynowskiego przewodniczącego grupy senatorów klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości o komentarz ws. "lex TVN".

Zobacz wideo Co dalej z lex TVN?

Poseł stwierdził, że ustawa, która wyszła z Sejmu, jest niekonstytucyjna. - Zapis, który podobno posłowie Konfederacji wpisali, że członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będą wybierani przez prezydenta za zgodą Sejmu i Senatu jest niezgodny z konstytucją. W konstytucji jest wprost zapisane, że ma być to Sejm, Senat i prezydent - dodał.

"Lex TVN" w Senacie. Duda gotów zawetować

Projekt zakłada, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza niego. W poniedziałek połączone komisje: kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza wniosły o odrzucenie nowelizacji w całości.

Podczas sierpniowego głosowania w Sejmie nad projektem "lex TVN" marszałkini Elżbieta Witek ogłosiła reasumpcję. Wcześniej w głosowaniu, które odraczało głosowanie, wygrała opozycja. W ostatnich dniach przedstawiciele kancelarii Andrzeja Dudy parokrotnie sugerowali, że jeśli Sejm przyjmie ustawę, to prezydent ją zawetuje. 

Elżbieta Witek i Ryszard Terlecki - 36 Posiedzenie Sejmu IX KadencjiSenat zajmie się "lex TVN". Duda gotów zawetować

- Mamy wyraźny komunikat, prezydent publicznie powiedział w wywiadzie, dlaczego nie zgadza się z tą propozycją, szef gabinetu też wyraźnie dał sygnał temu, że prezydent ustawy przygotowanej w tej formie nie zaakceptuje - powiedział w TVN 24 Andrzej Dera, minister w jego kancelarii. Wcześniej szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot także przekazał, że Duda jest gotowy zawetować "lex TVN" - podkreślił, że w jego imieniu "komunikował to stronie rządowej, inicjatorom projektu".

Inne prace Senatu

W porządku czwartkowych obrad jest też projekt uchwały Senatu upamiętniającej ofiary ataków terrorystycznych na World Trade Center 11 września 2001 roku. Punkt ten ma być rozpatrzony jako pierwszy.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, prezydent Andrzej Duda"Lex TVN". Czy Andrzej Duda poprze ustawę? Dera: Mamy wyraźny komunikat

Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zakłada ona wzrost o 40 procent wynagrodzenia prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 procent oraz wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych. Izba zajmie się też nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jej celem jest przyspieszenie osiągnięcia poziomu 6 procent PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku oraz określenie ścieżki dalszego wzrostu do 7 procent PKB w 2027 roku. Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 procent PKB do 2024 roku i w kolejnych latach. W nowelizacji są też przepisy dotyczące naruszenia nietykalności personelu punktów szczepień przeciw COVID-19.

Więcej o: