Stan wyjątkowy. Ponad połowa Polaków dobrze ocenia decyzję o jego wprowadzeniu [SONDAŻ]

Ponad połowa badanych uważa, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej była właściwym rozwiązaniem - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Wydarzeń" Polsatu. Polacy dokonali też oceny działalności opozycji przy granicy z Białorusią.

W czwartek 2 września na wniosek rządu prezydent Andrzej Duda wprowadził stan wyjątkowy na terenach przygranicznych z Białorusią. Wydane rozporządzenie dotyczy wszystkich miejscowości, które znajdują się w pasie o szerokości trzech kilometrów od granicy. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez co najmniej 30 dni. W poniedziałek 6 września Sejm odrzucił wniosek o uchylenie rozporządzenia, co oznacza, że pozostaje ono w mocy. 

Zobacz wideo Komorowski: Chrońmy granice, a jednocześnie rozwiązujmy problem natury humanitarnej

Stan wyjątkowy. Ponad połowa Polaków pozytywnie o decyzji rządu 

IBRiS przeprowadził sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu, w którym zapytał respondentów o to, jak oceniają decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Ponad połowa respondentów, a dokładnie 53,9 proc. pozytywnie oceniła tę decyzję. 33,4 proc. badanych miało z kolei zdanie negatywne i uznało, że wprowadzenie stanu wyjątkowego nie było dobrym krokiem. Niemal 13 proc. nie miało zdania na ten temat. 

Andrzej DudaDlaczego Andrzeja Dudy nie było w Sejmie? "Uznał, że nie ma potrzeby"

Sondaż. Jak Polacy oceniają działalność opozycji na granicy? 

Uczestnicy badania zostali również poproszeni o odpowiedź na pytanie o to, jak oceniają działania opozycji wobec sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. 55 proc. respondentów miało zdanie negatywne, z kolei 20,4 proc. oceniło je pozytywnie. Aż 24,6 proc. nie było w stanie wybrać żadnej z powyższych odpowiedzi. 

Działania opozycji najgorzej oceniane przez respondentów o poglądach prawicowych (77 proc.). Z kolei wśród osób o poglądach lewicowych zdania były bardzo podzielone - 46 proc. wyraziło opinię negatywną, 43 proc. natomiast pozytywną. Wśród osób o poglądach liberalnych 52 proc. oceniało działania opozycji źle, a 39 proc. dobrze. 

Stan wyjątkowy 

Sejm odrzucił w poniedziałek wniosek o uchylenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej. Przeciw wnioskowi Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 247 posłów, 168 było za, a 20 wstrzymało się od głosu. 

Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej. Wrocław, 10 marca 2021Dworczyk: W sprawie afery mailowej mam status osoby pokrzywdzonej

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego była argumentowana rosnącą liczbą imigrantów na granicy. Przedstawiciele rządu mówili też o bezpieczeństwie mieszkańców regionów przygranicznych w związku z wojskowymi manewrami Zapad 2021. W treści uzasadnienia nie było jednak ani słowa o manewrach, podnoszona była natomiast kwestia obecności przy granicy osób, których prawa miałyby "zakłócać" działania funkcjonariuszy.

Wcześniej rząd Łotwy ogłosił stan wyjątkowy w rejonach granicznych z Białorusią. Stan nadzwyczajny obowiązuje też na Litwie.

Więcej o: