Czarnek o "niepraworządności UE" ws. KPO. "Mamy mnóstwo metod, żeby wyperswadować UE tego typu rzeczy"

- Premier Morawiecki w sobotę powiedział, że nie widzi żadnego zagrożenia dla tych pieniędzy i ja wierzę panu premierowi - mówił na antenie RMF Przemysław Czarnek, który skomentował fakt, że Komisja Europejska wciąż nie zatwierdziła polskiego Krajowego Planu Odbudowy. - Mamy mnóstwo metod, których możemy użyć, żeby wyperswadować tego typu rzeczy UE - stwierdził szef MEiN.

Na wstępie rozmowy minister edukacji i nauki przyznał, że nadciąga czwarta fala pandemii. Podkreślił, że na ten moment nie ma jeszcze zagrożenia przechodzenia na naukę zdalną. - W tym tygodniu dyrektorzy zbierają od rodziców deklaracje dotyczące szczepień - przekazał.

Pytany o podwyżki dla nauczycieli odpowiedział z kolei:

Będzie to przedmiotem naszych rozmów ze związkami zawodowymi. Szeroka reforma przewiduje zniesienie biurokracji w szkołach. Chcemy, żeby nauczyciel miał więcej czasu dla ucznia. Przewidujemy podwyżki w ramach reformy.
Zobacz wideo Czarnek do Budki: Będzie pan siedział! A Witek? Chwali się "kręgosłupem moralnym"

Przemysław Czarnek: Jeśli UE wstrzyma środki, to wykaże swoją niepraworządność

Robert Mazurek zapytał Czarnka, czy możliwe jest faktyczne wstrzymanie środków Unii Europejskiej dla Polski. - Jeśli UE wstrzyma środki, to wykaże swoją niepraworządność - stwierdził Czarnek. Dziennikarz przypomniał, że sześć miast, które ustanowiły "strefy wolne od LGBT" nie otrzymają funduszy z Unii Europejskiej. Minister odpowiedział wówczas:

Poziom zakłamania ludzi, którzy twierdzą, że są w Polsce strefy wolne od LGBT, jest porażający.

Przypomnijmy: Łącznie blisko sto jednostek samorządowych w Polsce wprowadziło uchwały "przeciwko ideologii LGBT" lub zbliżone do niej rezolucje. Chodzi m.in. o województwa podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i łódzkie w całości, miasta takie jak Biała Podlaska, Puławy, Zamość, Świdnik czy Mielec, dziesiątki powiatów - od kieleckiego po jarosławski, i gmin - od podwarszawskiej Kobyłki po podkarpacki Niebylec. 

Czytaj więcej: W "strefach wolnych od LGBT" mieszka już 30 proc. Polaków. Ale oburzenie wywołują tabliczki, nie homofobia

Kaczyński, ZiobroKaczyński, Czarnek i Ziobro najgorzej ocenianymi politykami [SONDAŻ]

Dziennikarz przypomniał, że Komisja Europejska wciąż nie zatwierdziła polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co wstrzymuje przekazanie 57 mld euro. Wszczęła też postępowanie ws. naruszania praw osób LGBT+ przez Polskę. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź, w przeciwnym razie KE może zdecydować o skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Termin należy liczyć od 14 lipca, więc minie on w połowie września.

- Premier Morawiecki w sobotę powiedział, że nie widzi żadnego zagrożenia dla tych pieniędzy i ja wierzę panu premierowi - stwierdził Czarnek. Przyznał, że "niepraworządność UE bije w oczy i my musimy na to reagować".

Poseł PO Bartosz ArłukowiczBartosz Arłukowicz: Jarosław Gowin musi powiedzieć "to było zło" [WYWIAD]

- Mamy mnóstwo metod, których możemy użyć, żeby wyperswadować tego typu rzeczy UE - powiedział, nie precyzując jednak, jakie to metody. W jego ocenie nie ma żadnego zagrożenia dla wypłat tych pieniędzy dla Polski, a jedynie niektórzy urzędnicy UE "próbują szantażować Polskę". Zaznaczył, że Polska jest i "musi być" w Unii Europejskiej. 

Więcej o: