Najnowszy sondaż. Triumf PiS-u, Konfederacja także notuje wzrost. PSL poza Sejmem

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, z wynikiem 36,6 proc. wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Onetu. Co więcej, partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost o trzy punkty procentowe względem poprzedniego badania z lipca.

W sondażu IBRiS dla Onetu na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 23,1 proc. respondentów. Oznacza to spadek o 3,1 pkt proc. w porównaniu z podobnym badaniem z końca lipca. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem wynoszącym 11,5 proc

Zobacz wideo Czy na wiosnę może dojść do przedterminowych wyborów?

Sondaż. PiS triumfuje, Konfederacja notuje wzrost. W Sejmie znalazłoby się pięć partii

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Lewica, na którą głos oddałoby osiem proc. badanych, a także - z identycznym wynikiem - Konfederacja, która zanotowała wzrost poparcia o 2,6 pkt. proc. W ławach poselskich nie zasiedliby natomiast przedstawiciele PSL-Koalicji Polskiej (4,4 proc. głosów). 8,4 pytanych nie wie, na kogo oddałoby głos.  

Z sondażu wynika też, że gdyby wybory odbyły się dziś, "zdecydowanie" wzięłoby w nich udział 47,8 proc. respondentów. Odpowiedź "Raczej tak" wybrało natomiast 11,8 proc. osób. Prawie 14 proc. osób raczej nie wzięłoby udziału w wyborach, a 21,2 proc. badanych wskazało na odpowiedź "Zdecydowanie nie". Odsetek osób wahających się wyniósł 5,2 proc. 

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu na próbie 1100 osób w dniach 3-4 września metodą CATI (wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

Więcej o: