Angela Merkel przyjedzie do Polski. Spotka się z Dudą i Morawieckim

Angela Merkel przyjedzie do Polski 11 września. Niemiecka kanclerz ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim - podała niemiecka agencja prasowa DPA.
Zobacz wideo Czy na wiosnę może dojść do przedterminowych wyborów?

Podczas spotkań z przedstawicielami naszego kraju Angela Merkel ma omawiać kwestię stosunków polsko-niemieckich, gospodarki, a także bieżących wydarzeń - informuje agencja DPA

Będzie to kolejna z serii pożegnalnych wizyt  Merkel. 20 sierpnia niemiecka kanclerz odwiedziła w Moskwie Władimira Putina.  

Kanclerz Niemiec przechodzi na emeryturę

Po wrześniowych wyborach kanclerz ma definitywnie odejść z polityki. Jej następcą w CDU został Armin Laschet - kandydat na kanclerza. W polityce Merkel jest od 31 lat, a krajem rządzi już 16. Tygodnik "Forbes" przez dziewięć lat z rzędu przyznawał jej tytuł "najpotężniejszej kobiety świata".

Kandydat na miejsce Angeli Merkel uważany jest za kontynuatora jej polityki, co z pewnością będzie miało wpływ na stosunki polsko-niemieckie. Zdaniem portalu Deutsche Welle region, którym zarządza (jest premierem Nadrenii Północnej-Westfalii), ma dobre kontakty z naszym krajem, zarówno gospodarcze, jak i kulturalne. 

Zdjęcie ilustracyjneRząd wydał dwa rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego

Jak podaje portal, w przeszłości miał mówić o swoim szacunku do Polski, podkreślając zasługi "Solidarności" czy istotę naszego kraju w charakterze partnera. - Tak jak ważne dla zjednoczenia Europy są stosunki francusko-niemieckie, tak ważne jest również ponowne włączenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a w szczególności Polski, do tego europejskiego procesu. Często się o tym zapomina - przekazał w rozmowie z DW. 

W 2018 roku Armin Laschet wypowiadał się na temat praworządności podczas wizyty w Polsce, mówiąc, iż jest ona sprawą pomiędzy Unią Europejską a Polską i nie powinna być tematem codziennych rozmów wśród polityków.

Jarosław Kaczyński, Julia Przyłębska i Mateusz MorawieckiKaczyński wraca z urlopu, a dom stoi w ogniu. Bolesne uderzenie KE

Więcej o: