Morawiecki: Nikt nie będzie nas pouczał, czym jest demokracja i praworządność

"Nikt nie będzie nas pouczał, czym jest demokracja i praworządność, gdyż Polska ma bardzo długą i szlachetną historię walki z wszelkiego rodzaju totalitaryzmami i despotami" - stwierdził w piątek przed południem w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. To najprawdopodobniej reakcja na słowa komisarza Unii Europejskiej do spraw gospodarczych Paolo Gentilioniego, odnoszącego się do powodów opóźnienia akceptacji przez KE Krajowego Planu Odbudowy.

W czwartek wieczorem Komisja Europejska poinformowała, że cały czas trwają rozmowy z Polską na temat Krajowego Planu Odbudowy.

Rzecznik Komisji Eric Mamer powiedział Polskiemu Radiu, że nieprawdziwe są informacje medialne o blokadzie wypłaty 57 miliardów euro dla Warszawy. - Komisja Europejska kontynuuje ocenę polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Trwają rozmowy z polskimi władzami - napisano na profilu Komisji na Twitterze.

Mateusz MorawieckiWstrzymanie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Ekspert: To nie przypadek

Wcześniej komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni był pytany w Parlamencie Europejskim o powody opóźniającej się akceptacji polskiego planu, bo termin na decyzję minął 1 sierpnia. Włoch odpowiedział, że dyskusja trwa i że jest ona związana z kwestią nadrzędności unijnego prawa w Polsce i możliwych konsekwencji tej sprawy w związku z Krajowym Planem Odbudowy.

Do tej pory z 27 państw członkowskich pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla swoich planów uzyskało 18 krajów. Fundusz Odbudowy po pandemii koronawirusa, z którego są wypłacane pieniądze, wynosi 750 miliardów euro.

Zobacz wideo Czy na wiosnę może dojść do przedterminowych wyborów?

Mateusz Morawiecki: Nikt nie będzie nas pouczał

W piątek przed południem premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis, w którym najprawdopodobniej odnosił się właśnie do ostatnich wydarzeń związanych z akceptacją Krajowego Planu Odbudowy.

"Nikt nie będzie nas pouczał, czym jest demokracja i praworządność, gdyż Polska ma bardzo długą i szlachetną historię walki z wszelkiego rodzaju totalitaryzmami i despotami" - stwierdził szef rządu.

Umieścił też cytat z jednej ze swoich wypowiedzi: "Walczyliśmy o praworządność i demokrację podczas strasznych lat komunizmu, ale mamy znacznie dłuższą tradycję demokratyzmu i nie chcemy być pouczani przez nikogo z Europy Zachodniej, czym jest demokracja, czym jest praworządność, ponieważ wiemy to najlepiej".

Więcej o: