Rekonstrukcja rządu. Nieoficjalnie: stanowisko ma stracić m.in. Zbigniew Gryglas

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zaplanowało rekonstrukcję rządu na drugą połowę września. Jak udało się nieoficjalnie ustalić reporterowi Radia ZET, stanowisko ma stracić m.in. Zbigniew Gryglas (wiceminister aktywów państwowych). Dymisja szefa KPRM Michała Dworczyka miałaby być z kolei jeszcze nieprzesądzoną kwestią.

W drugiej połowie września obóz władzy planuje "wymienić" niektórych ministrów oraz wiceministrów i dokonać tym samym rekonstrukcji rządu. Pod koniec sierpnia Onet nieoficjalnie informował, że ze stanowiska ma zrezygnować Jarosław Kaczyński. Swoje stanowiska stracić mieliby także: Michał Dworczyk (szef KPRM), Grzegorz Puda (minister rolnictwa), Michał Kurtyka (minister klimatu) oraz Mariusz Kamiński (minister spraw wewnętrznych i administracji). 

Zobacz wideo "Rozmawiałem z premierami Litwy, Łotwy i Estonii, by powstrzymać próbę destabilizacji wschodniej granicy"

Rekonstrukcja rządu. Kto straci stołek? 

"Rekonstrukcja w rządzie w drugiej połowie września. Z Ministerstwa Aktywów Państwowych odejdzie Zbigniew Gryglas. Jego miejsce zajmie były wiceprezes Porozumienia Karol Rabenda" - poinformował w mediach społecznościowych reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski. 

Dziennikarzowi udało się także ustalić, że stanowisko ma stracić Michał Kurtyka z Ministerstwa Klimatu, o czym wspominał wcześniej Onet. Polityk ma zostać dymisjonowany za nieudolne negocjacje z Unią Europejską na temat emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z wyliczeniami rządu ich skutkiem może być to, że ceny prądu wzrosną jesienią nawet o 40 procent. 

Rekonstrukcja rządu. Kto zajmie miejsce zdymisjonowanych ministrów? 

Z informacji Radia ZET wynika, że stanowisko ministra klimatu, na którym zasiada obecnie Michał Kurtyka, miałaby zająć obecna wiceministerka gospodarki morskiej Anna Moskwa lub pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa Artur Soboń

Według reportera rozgłośni może dojść także do transferu Marcina Horały. Obecny wiceminister infrastruktury miałby objąć stanowisko w ministerstwie rozwoju. Wcześniej w mediach głośno było również o dymisji szefa KPRM Michała Dworczyka, o której mieli mówić nieoficjalnie niektórzy politycy partii rządzącej. Z dotychczasowych ustaleń wynika jednak, że jego dymisja jeszcze nie jest przesądzona. 

O nadchodzącej rekonstrukcji rządu przed kilkoma dniami w rozmowie z Łukaszem Rogojszem z Gazeta.pl rozmawiał politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. -  PiS tym razem nie szykuje się do realizacji wielkich, strategicznych celów, a po prostu do przetrwania w skrajnie niekorzystnych warunkach - mówił. 

- Paradoksalnie, ewentualne wyjście Kaczyńskiego z rządu nie będzie najważniejszą zmianą podczas tej rekonstrukcji. Przez swój czas spędzony w rządzie Kaczyński musiał przede wszystkim borykać się z niewygodnymi pytaniami przy okazji różnych kryzysów - dotyczących MSWiA czy, jak obecnie, kwestii migracyjnych - o to, jaka jest jego rola jako polityka, który nadzoruje obszar bezpieczeństwa. Dlatego myślę, że ciekawsza od odejścia Kaczyńskiego z rządu będzie mapa beneficjentów jesiennej rekonstrukcji. - dodał prof. Chwedoruk. Całą rozmowę znajdziecie w materiale poniżej: 

Więcej o: