Adam Niedzielski daje gwarancję. "Co najmniej miesiąc, dwa nauki stacjonarnej"

- Blisko 30 procent dzieci z tych roczników 12-15 lat mamy już teraz zaszczepionych - powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia podkreślił, że patrząc na te dane daje "gwarancję co najmniej na miesiąc, dwa" nauki stacjonarnej.
Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Na antenie Polsat News Adam Niedzielski podkreślił, że "nauczyciele wykazali się ogromną odpowiedzialnością", ponieważ poziom zaszczepienia w tej grupie wynosi 80 proc. - To są parametry, co do których przyjmuje się, że w społeczeństwie dają odporność populacyjną. Szkoły są z tego względu bezpieczne, ale też z tego względu, że zostały bardzo mocno wzmocnione sprzętem. Mówię o termometrach, stacjach, które to umożliwiają, płynach dezynfekcyjnych. My na to wydaliśmy ponad 100 mln zł - zaznaczył minister zdrowia.

Loteria szczepionkowa. Wyniki losowania tygodniowego. Kto zgarnął 50 tys. zł, a kto hulajnogę? (zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa. Wyniki losowania tygodniowego. Kto zgarnął 50 tys. zł, a kto hulajnogę?

"Co najmniej miesiąc, dwa nauki stacjonarnej"

Szef resortu zdrowia, pytany o to, czy powrót uczniów do szkół może spowodować nasilenie czwartej fali koronawirusa, odparł, że zależy to od "liczby interakcji". - Ta liczba interakcji, nie mówię tylko o samych pobytach w szkole, ale o tym, że odwozimy dzieci, że będzie większe zagęszczenie w transporcie publicznym, to są czynniki, które bardzo sprzyjają transmisji wirusa - stwierdził, dodając, że mamy do czynienia dużo bardziej zakaźną mutacją SARS-CoV-2. - Mówi się, że ten parametr zakaźności jest 3 do 6- razy większy, (...) ale z drugiej strony jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o zaszczepienie - dodał.

Jak zaznaczył, daje gwarancję co najmniej na miesiąc, dwa nauki stacjonarnej. - Patrząc na pewne poziomy zaszczepień wśród dzieci, które wbrew pozorom są całkiem niezłe jak na ten okres powakacyjny, bo blisko 30 procent dzieci z tych roczników 12-15 lat mamy już teraz zaszczepionych - podkreślił.

Adam NiedzielskiNiedzielski o 50-proc. wzroście zakażeń. "Mocne wejście pandemii we wrzesień"

Więcej o: