RMF FM: W czwartek prezydent podpisze rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym

Prezydent Andrzej Duda w czwartek 2 września podpisze rozporządzenie rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim - ustalił reporter RMF FM. Od razu ma też przesłać dokument do Sejmu - posłowie zajmą się wnioskiem jeszcze w piątek lub w poniedziałek.

Decyzja o tym, od kiedy dokładnie stan wyjątkowy ma obowiązywać, jeszcze się waży - najprawdopodobniej zapadnie na spotkaniu technicznym w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Z ustaleń reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego wynika, że  Andrzej Duda podjął już decyzję o zatwierdzeniu wniosku rządu - w czwartek ma podpisać rozporządzenie ws. wprowadzenia na 30 dni stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Ma on objąć 183 miejscowości (115 w województwie podlaskim i 68 - w województwie lubelskim). 

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

RMF: Andrzej Duda ma w czwartek podpisać rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Zaraz po podpisaniu rozporządzenia Andrzej Duda ma wysłać dokument w tej sprawie do Sejmu. Jak informowaliśmy wcześniej, z wypowiedzi marszałka Ryszarda Terleckiego wynika, że do zwołania posiedzenia Sejmu dojdzie w najbliższy piątek lub poniedziałek.

Zgodnie z Konstytucją RP, "rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wojennego lub wyjątkowego Prezydent Rzeczypospolitej przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia". "Sejm niezwłocznie rozpatruje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej. Sejm może je uchylić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów" - czytamy.

Propozycję rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym krytykują już niektórzy politycy opozycji. Złożenie wniosku o uchylenie rozporządzenia prezydenta zapowiada Lewica.

Więcej o: